Kazenska ovadba je bila podana zoper dva vidnejša predstavnika ene od lokalnih skupnosti na območju Policijske uprave Maribor in dve odgovorni osebi gospodarske družbe, ki ima prav tako sedež na območju Policijske uprave Maribor.
Osumljena sta v poletnih mesecih leta 2014 pri postopku javnega naročila avtobusnih prevozov šolskih otrok zlorabila svoj položaj in javni razpis izvedla tako, da sta v razpisno dokumentacijo vpisala eno izmed meril za izbiro ponudnika, ki je neprimerna za dejavnost avtobusnih prevozov oz. za katero sta vedela, da jo izpolnjuje le eden, že vnaprej določen "favorizirani" ponudnik, kateri je bil na koncu razpisnega postopka izbran tudi kot najugodnejši ponudnik.
Poleg tega je bilo v predkazenskem postopku ugotovljeno, da je bila pred uradnim in javnim odpiranjem ponudb na občini, nezakonito odprta ponudbena ovojnica konkurenčnega ponudnika, s čimer sta osumljena že pred javnim odpiranjem bila natančno seznanjena s konkurenčno ponudbo, ki je bila znatno ugodnejša od tiste, ki sta jo osumljena favorizirala. Po tem, ko sta ugotovila, da je konkurenčna ponudba ugodnejša od ponudbe njunega "favoriziranega ponudnika", je tudi favorizirani ponudnik po njunih navodilih ponudbo sproti prilagajal.
Eden od osumljencev je kasneje neupravičeno odpiranje ponudb in zlorabo uradnega položaja skušal prikriti tudi s ponarejanjem uradnih listin.
Ugotovljeno je bilo, da sta osumljenca, z zlorabo uradnega položaja, odgovornima osebama gospodarske družbe pridobila 179.550 evrov protipravne premoženjske koristi.
Za kaznivo dejanje zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic je zagrožena kazen od 1 do 8 let zapora, za kaznivo dejanje ponareditve ali uničenja uradne listine, knjige, spisa ali arhivskega gradiva pa zapor do treh let.