Slovenija

Franc Žnidaršič znova izvoljen za predsednika Demokratične stranke dela

STA
20. 6. 2015, 18.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Franc Žnidaršič je bil na današnjem rednem kongresu Demokratične stranke dela (DSD), ki je sestavni del koalicije Združena levica, znova izvoljen za njenega predsednika. Kot je 74-letni Žnidaršič poudaril, bo stranka tudi v prihodnje podpirala idejo o združitvi vseh treh partnerjev koalicije ZL v eno stranko.

STA

Na današnjem kongresu DSD so izvolili novo vodstvo, prenovili statut in tudi program stranke, zato Žnidaršič kongres ocenjuje za uspešnega. Zadovoljen je tudi z udeležbo, saj jih je od 115 delegatov prišlo 98.

Na kongresu so razpravljali o združevanju in povezovanju znotraj ZL. "Sprejeli smo sklep, da še naprej delujemo aktivno v koaliciji ZL, da podpiramo idejo o perspektivni združitvi vseh treh sedanjih strank koalicije v eno stranko ZL, vendar ob pogoju prijateljskega, konstruktivnega in tovariškega sodelovanja," je povedal Žnidaršič.

Nekdanji poslanec, ki je bil po odhodu iz DeSUS pred petimi leti pobudnik ustanovitve DSD, na tokratnem volilnem kongresu ni bil brez protikandidata kot pred štirimi leti. V predsedniški tekmi je dobil dvoboj z dosedanjim članom izvršnega odbora stranke Robertom Ivancem, ki ga je podprlo pet od 89 delegatov, sodelujočih na glasovanju.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Kot je v poročilu predsednika stranke na kongresu predstavil Žnidaršič, se po ustanovitvi DSD poleti 2010 pričakovanja, da se bodo v stranko množično vključevali zaposleni, niso uresničila. Sindikati so jih namreč po njegovih besedah videli kot konkurenco, ne pa kot orodje za lažje in učinkovitejše doseganje za delavski razred nujnih ciljev.

Na parlamentarnih volitvah leta 2011 stranka ni prestopila parlamentarnega praga, a je kljub skromnim finančnim sredstvom preživela, pred lanskimi parlamentarnimi volitvami pa se je povezala z drugimi v koaliciji ZL, ki je na volitvah osvojila šest mandatov, je spomnil Žnidaršič. Ob tem je opozoril tudi na nekatere zaplete pri tem koalicijskem sodelovanju, ki so se pojavili že ob podpisu sporazuma. "V določeni meri takratne rešitve oziroma nedorečenosti še danes po malem motijo idilo notranjih odnosov in včasih tudi sodelovanja. A nič zato. Bistvo je drugje," meni Žnidaršič.

Delovanje poslancev ZL ocenjuje kot zelo dobro, kar po njegovem mnenju v marsičem presega njihove notranje razlike v pogledih ali načinu dela. Kot je ocenil, tudi ni prav in ni dobro, da je poslanka ZL Violeta Tomić iz DSD prestopila v stranko Trs. A delo stranke ni odvisno od ravnanja ene članice, je poudaril. Ob tem priznava, da se DSD nagiba k združitvi strank iz koalicije v eno stranko, saj bi to lahko v veliki meri preseglo notranja razhajanja ali posamezna nesoglasja. Poleg DSD sicer koalicijo sestavljajo še Trs, Iniciativa za demokratični socializem ter skupina civilnodružbenih gibanj in posameznikov.

Na današnjem kongresu so delegati sprejeli tudi program za obdobje 2015-2019, ki so ga naslovili Delu povrniti čast in ljudstvu oblast. V njem se zavzemajo za spoštovanje dela in delavcev, pravičnejšo delitev ustvarjene nove vrednosti, za delavsko upravljanje v podjetjih, ohranitev solidarnosti in socialne države, varovanje okolja, pravno državo in spoštovanje človekovih pravic, sodelovanje in soodločanje državljanov ter miroljubno in moralno odgovorno zunanjo politiko.