Potem ko je policijski sindikat premierju Miru Cerarju, notranji ministrici Vesni Györkos Žnidar in generalnemu direktorju policije Marjanu Fanku poslal zahtevo za poplačilo vseh neizplačanih nadur policistov skladno s sodbo vrhovnega sodišča, podobno zdaj zahtevajo tudi v sindikatu ministrstva za obrambo. Včeraj so obrambno ministrico Andrejo Katič in načelnika generalštaba Slovenske vojske brigadirja Andreja Ostermana pozvali k plačilu delovnih nadur pripadnikom vojske.
Vojaki po poti policistov
Sindikat se v zahtevi sklicuje na stališče vrhovnega sodišča v zvezi s tožbo, ki jo je sprožil Policijski sindikat Slovenije. Vrhovno sodišče je v tem primeru med drugim poudarilo, da je načeloma delavec za delo (tako redno kot nadurno) upravičen do plačila, vendar je tudi kompenzacija opravljenih nadur s prostimi urami primerna odmera za nadurno delo, če ob tem delodajalec še izplača dodatek, ki je predviden za siceršnje plačilo nadurnega dela. V SMO zahtevajo, da se pripadnikom Slovenske vojske izplača dodatek za delo prek polnega delovnega časa v višini 30 odstotkov osnovne bruto urne postavke za vse nadure, nastale ob zaključku vsakega posameznega polletnega referenčnega obdobja. Kot so zapisali, gre za nadure, ki niso bile nikoli izplačane, ampak prenesene v naslednja referenčna obdobja. Nadure so bile mimo volje pripadnikov vojske enostransko odrejene, v določeni meri kompenzirane, in sicer v obliki prostih ur po razporedu dela. V določenem obsegu so ostale celo neizkoriščene in hkrati neplačane, so še izpostavili v sindikatu. Kot navajajo, je iz sodbe vrhovnega sodišča mogoče razbrati, da so bile pripadnikom SV množično kršene pravice iz delovnega razmerja že več let z izogibanjem in odlašanjem poštenemu izplačilu.
Za policiste milijon evrov
Na ministrstvu za notranje zadeve so se že odzvali in ob tem povedali, da so že pristopili k izvajanju plačil nadur policistom. Glede na podatke, ki jih imajo na ministrstvu, bodo morali za plačilo presežkov ur zagotoviti približno milijon evrov.