Povorka bo z Masarykove zavila na Slovensko cesto, nato mimo Gosposvetske do Župančičeve in Šubičeve ulice, od koder so bodo spet vrnili na Slovensko cesto, šli do Aškerčeve na Zoisovo in mimo Brega na Novi trg.
Udeleženci so se na Metelkovi začeli zbirati okoli 17. ure, opremljeni pa so z mavričnimi zastavami ter številnimi transparenti in napisi, s katerimi pozivajo k strpnosti in izkoreninjanju homofobije, nekaj je tudi kritičnih do Cerkve. V povorki so večinoma mladi, pridružile so se tudi nekatere družine, pa tudi nekateri turisti in tuji aktivisti. Na pohodu proti strogemu središču mesta jih spremlja glasba s tovornjakov.
Na Novem trgu jih bodo poleg župana Jankovića nagovorili še registrirani partnerki Jedrt Maležič in Andreja Lapuh Maležič ter digitalni umetnik in aktivist Vuk Ćosić. Dogajanje - dogodki pred današnjo parado se vrstijo že cel mesec - se bo zvečer sklenilo v klubih Tiffany in Monokel s številnimi nastopajočimi DJ.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Organizatorji Parade ponosa ob današnji paradi pozivajo k aktivnemu državljanstvu. In k temu, da se izkaže, "da ni vse v želji ovirati, ampak da je veliko tudi v želji omogočati tisto, kar je nekaterim dano in nekaterim odvzeto".
Prvo parado ponosa pri nas pa so organizirali leta 2001 kot odziv na nestrpno in žaljivo ravnanje osebja v enem izmed ljubljanskih lokalov. Na lanski paradi pa se je zbralo največ udeležencev doslej, okoli 1000.
Kot prvo parado ponosa v svetu sicer štejejo protest leta 1969, ko se je ameriška skupina gejev in lezbijk uprla racijam in nasilju policistov v Stonewallu v New Yorku. Od takrat parade ponosa prirejajo po vsem svetu kot spomin na ta dogodek, kot opozorilo na diskriminacijo istospolno usmerjenih ter za proslavo različnosti in promocijo strpnosti.