Zemljišče nad predorom Markovec v občini Koper je zaradi svojega položaja in cene, ki jo bo doseglo po vzpostavitvi najdaljše slovenske plaže, izjemno zaželeno. Potem ko je stečajni upravitelj družbe Istrabenz Marina Invest zemljišče pred časom na dražbi prodal odvetniku Franciju Matozu za 280.000 evrov, se zdaj zgodba obrača v drugo smer.
Koprska občina poskuša namreč prodajo razveljaviti. Na sodišču dokazuje, da so imeli za to zemljišče predkupno pravico, ki je stečajni upravitelj ni upošteval. Stečajna šlamparija bi tako lahko Matoza stala njegove življenjske naložbe, od katere si je čez leta, ko bo cena močno narasla, obetal velik zaslužek.
Za kaj točno gre
Na koprski občini so za javnost že pred dnevi potrdili, da jih zemljišče zanima. V dokumentu, ki so ga s koprske občine poslali sodišču, dokazujejo, da so za zemljišče nad predorom Markovec imeli predkupno pravico, ki pa je stečajni upravitelj Ronnie Christopher Horvat ni upošteval.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Slednji namreč trdi, da je sledil navedbam v lokacijski informaciji, ki je novejšega datuma in da tam predkupne pravice ni bilo zavedene. A bi upravitelju iz dokumentov predkupna pravica koprske občine morala biti jasna. Na občini namreč pojasnjujejo, da je Horvat 6. 10. 2014 vložil vlogo za pridobitev potrdila o namenski rabi in ga že 7. 10. 2014 od Mestne občine Koper tudi prejel.
Iz njega pa je povsem jasno in nesporno razvidna predkupna pravica občine in njena pravna podlaga, medtem ko je ta isti stečajni upravitelj vlogo za pridobitev lokacijske informacije vložil že 18. 9. 2014 – torej slab mesec, preden je zaprosil za izdajo potrdila o namenski rabi – ta pa mu je bila izdana 24. 11. 2014, torej dober mesec po tem, ko je prejel za promet z zemljišči pravno relevanten dokument in ko je bil seznanjen z obstojem predkupne pravice Mestne občine Koper. Na mestu je torej vprašanje, zakaj je Horvat ravnal, tako kot je, in zakaj ni upošteval že prvega dokumenta.
Matoz pričakuje ugoden razplet
Franci Matoz meni, da bi sodišče moralo prodajo potrditi, saj je bil njihov sklep, da se zemljišče prodaja na dražbi, pravnomočen. »Je pa vsaka pogodba v stečajnem postopku sklenjena pod odložnim pogojem do izdaje sklepa sodišča, zato čakam njihovo odločitev,« je povedal Matoz. Ob tem razvpiti odvetnik trobi v isti rog kot stečajni upravitelj podjetja Istrabenz Marina Invest, ki trdi, da ni storil napake, ko je zemljišče prodal.
In kakšni so možni scenariji? Preberite v današnji izdaji časopisa Svet24!