Slovenija

Koalicija proti privatizaciji v Mariboru za delavsko upravljanje

STA
9. 6. 2015, 13.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Koalicija proti privatizaciji je danes pred Novo Kreditno banko Maribor (NKBM) predstavila argumente proti trenutnim privatizacijskim postopkom in pojasnila, zakaj so ti po njihovem škodljivi. Po njihovem je škodljiva privatizacija nasploh, zato v četrtek v Ljubljani pripravljajo protestni shod proti strategiji upravljanja z državnimi podjetji.

STA
Del koalicije, ki je današnji dogodek poimenovala "Maribor proti privatizaciji. Za delavsko upravljanje!", so poleg predstavnikov Združene levice še Pekarna Magdalenske mreže, Zofijini ljubimci, Zveza združenj borcev za vrednote NOB Maribor, Študentsko društvo Iskra in Inštitut za delavske študije.

Kot je povedal Gregor Kašman iz Iniciative za demokratični socializem, ki je partnerica Združene levice, nasprotujejo absolutno vsem oblikam privatizacije, ne le prodaji Telekoma Slovenije ali NKBM ali katastrofalni strategiji za upravljanje z državnimi naložbami aktualne vlade. Ta po njihovem namreč ni strategija upravljanja, pač pa strategija privatizacije, zato se sami zavzemajo za popolnoma drugačen družbeno-ekonomski sistem, v katerem sedanje prakse ne bodo več mogoče.

"Vsi vemo, da je privatizacija škodljiva iz različnih vzrokov. Dokazano zmanjšuje število delovnih mest, krči pravice zaposlenim in v nekaterih primerih celo niža plače. Hkrati pa se država, ki razproda vse svoje pomembne naložbe, kar želi storiti sedanja vlada in vse prejšnje, odpove kakršnikoli suvereni gospodarski politiki v prihodnje," je dejal Kašman.

Socialisti po njegovem ne verjamejo, da je upravljanje državnih podjetij zdaj dobro, a je slabo zaradi korupcije v njih in političnega nameščanja. Tega pa se ne da razrešiti s privatizacijo, pač pa pa slabosti upravljanja zgolj še poglobi, pravi Kašman, ki zato meni, da je potrebno podjetja dati v upravljanje tistim, ki jih prihodnost podjetij zanima, to pa so zaposleni in lokalne skupnosti.

V koaliciji so se dotaknili tudi prodajnega postopka NKBM, ki jo namerava vlada po njihovem, tako kot Telekom Slovenije, prodati enemu od špekulativnih skladov. "Ameriški sklad Apollo za NKBM ponuja borih 200 milijonov evrov, vsi v tej državi pa smo samo v zadnji dokapitalizaciji v banko vložili več kot milijardo evrov. A ključen problem ni cena, pač pa privatizacija kot taka," je dejal Kašman. Zato so se odločili v četrtek popoldne v Ljubljani pripraviti protestni shod.