Slovenija

Bo Cinven obvladoval vsa področja, ključna za razvoj sodobnih telekomunikacijskih storitev?

STA/J.P.
8. 6. 2015, 12.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Za prevzem telekomunikacijske družbe T-2 naj bi se po neuradnih informacijah potegovali trije interesenti. Najbolje naj bi kazalo ameriškemu investicijskemu skladu KKR, ki ima v Sloveniji že v lasti družbo Telemach. Poleg njiju naj bi se za T-2 potegovala tudi Telekom Austria, ki ima pod svojim okriljem družbo Simobil, in sklad Cinven.

T-2

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je sicer sredi maja sporočila, da v postopku prodaje terjatev do telekomunikacijskega podjetja T-2 ni izbrala nobenega ponudnika. Kot so pojasnili, bodo še naprej iskali "načine za najvišje možno poplačilo prenesenih sredstev".

Po zadnjih neuradnih informacijah pa naj bi bil med resnimi interesenti tudi britanski zasebni naložbeni sklad Cinven.

Glede na seznam, objavljen februarja letos, ima DUTB do podjetja T-2 za 150 milijonov evrov terjatev, za njihov nakup pa sta se po uradnih informacijah zanimala največji slovenski kabelski operater Telemach oziroma njegov ameriški lastnik ter drugi največji slovenski mobilni operater Simobil oziroma njegov lastnik Telekom Austria.

Po zadnjih neuradnih informacijah pa naj bi bil med resnimi interesenti tudi britanski zasebni naložbeni sklad Cinven, skrbni finančni pregled naj bi že zaključil. Cinven je obenem tudi edini ponudnik za nakup večinskega, državnega deleža v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju Telekom Slovenije.

Ekonomist Jože P. Damijan je pred kratkim na svoji spletni strani opozoril, da bi v primeru, da bi Cinven kot kupec Telekoma odkupil tudi terjatve do T-2, prišlo do velike koncentracije na trgu.

T-2 ima namreč sodobno in razvejano optično omrežje ter je največji ponudnik širokopasovnega dostopa prek optičnega omrežja do interneta, drugi največji ponudnik IP-televizije in tretji največji ponudnik plačljive TV in tretji največji ponudnik širokopasovnega dostopa prek tehnologije xDSL, v zapisu na http://damijan.org/ navaja Damijan.

"Cinven bi na ta način na vseh področjih, ki so ključna za prihodnji razvoj sodobnih telekomunikacijskih storitev, lastniško obvladoval večinske tržne deleže na slovenskem telekomunikacijskem trgu," opozarja ekonomist.

Na področju mobilnega širokopasovnega dostopa bi obvladoval 51 odstotkov trga, pri fiksni telefoniji 69 odstotkov. Pri fiksnem širokopasovnem dostopu do interneta (optika, xDSL, kabel, bakreno omrežje in drugo) bi obvladoval 53,5 odstotka trga. Pri ponudbi digitalne TV bi Cinven lastniško obvladoval 86,6 odstotka ponudbe IP-televizije.

Cinven zaradi tega po pojasnilih ekonomista ne bi smel dobiti soglasja s strani agencije za varstvo konkurence za nakup in pripojitev družbe T-2.

Damijan sicer v svojem zapisu razkriva, da je v poslovnem odnosu s podjetjem Simobil, za katerega izvaja analizo potencialnih sprememb v tržni strukturi na slovenskem telekomunikacijskem trgu po privatizaciji Telekoma Slovenije.