Miro Cerar je bil včeraj vesel, kot že dolgo ne. V Vatikanu ga je v Apostolski palači sprejel sam papež Frančišek.
Na zasebni avdienci, ki je trajala dobre pol ure, sta sogovornika spregovorila o dvostranskih odnosih, o krizah v Siriji, Severni Afriki in Ukrajini ter trpljenju beguncev, ki tvegajo življenje s prečkanjem Sredozemskega morja v upanju na boljši jutri na stari celini. Srečanje je po informacijah iz Vatikana potekalo v izjemno sproščenem vzdušju.
Obisk pri papežu je bil sicer namenjen predvsem poglabljanju ter krepitvi odnosov in dialoga med Slovenijo in Svetim sedežem. Med državama namreč vladajo odlični odnosi, edino odprto vprašanje je ustanovitev vojaškega ordinariata.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Premier se je nato sešel tudi z vatikanskim državnim tajnikom (ekvivalent zunanjega ministra op. p.) Pietrom Parolinom, s katerim sta izmenjala podrobnejša stališča do razmer in možnosti delovanja na Zahodnem Balkanu, kjer je Slovenija sicer zelo aktivna.
Frančiškova čistka v Sloveniji
Odkar je spomladi 2013 papeški položaj prevzel Frančišek, je Cerkev na Slovenskem doživela pomembne spremembe v samem vrhu. Nadškofovska sedeža v Ljubljani in Mariboru sta po pozivu Frančiška zaradi njune vloge pri finančnem zlomu zapustila Anton Stres in Marjan Turnšek. Oktobra lani je papež za novega ljubljanskega nadškofa imenoval Staneta Zoreta, marca pa za novega mariborskega nadškofa Alojzija Cvikla.
Pozno popoldne je premier obiskal tudi vatikanske muzeje in ob tej priložnosti je skupaj s kulturno ministrico Julijano Bizjak Mlakar prefektu Vatikanske knjižnice CesarejuPasiniju predal Iconotheco Valvasoriano, faksimile zbirke 7752 grafik, ki jih je zbral Janez Vajkard Valvasor (1641–1693). Zbirka v 17 zvezkih obsega grafike in risbe različnih formatov, ki vključujejo Albrechta Dürerja, Lucasa Cranacha in JaquesaCallota ter druge znane in neznane mojstre iz 16. in 17. stoletja.
Krilo Bratuškove
Cerar je zadnji v vrsti slovenskih državnikov, ki so obiskali Vatikan. Pred njim so svetega očeta obiskali Milan Kučan, Janez Drnovšek, Andrej Bajuk, Tone Rop, Janez Janša, Danilo Türk in nazadnje, pred točno dvema letoma, Alenka Bratušek. Bratuškova je takrat po mnenju mnogih prekoračila stroga vatikanska pravila oblačenja, ki zapovedujejo, da mora ženska nositi črno obleko s pajčolanom.
Pred papeža Frančiška je namreč prikorakala v prikupni črni obleki s kratkim oprijetim krilom. Pa saj smo bili na to že navajeni. Dan pred tem je na sprejem pri italijanskem premierju prišla v vpadljivem krilu z leopardjim vzorcem in s tem požela vrsto ciničnih pripomb. Moramo priznati, da se je aktualni predsednik vlade, vsaj kar se obleke tiče, veliko bolje odrezal, kar je razvidno z nasmeška na obrazu papeža Frančiška. Je pa papež, ki je znan kot velik ljubitelj nogometa, od slovenske delegacije prejel dres slovenske nogometne reprezentance. Vprašanje je, katerega bo raje oblekel. V četrtek je namreč isto darilo dobil od hrvaške predsednice Kolinde Grabar Kitarović. Boj za zmago med dvema velikima rivaloma se tako seli k papežu Frančišku.