Slovenija

Bodo kmetje dobili več ali manj?

STA/M.J.
18. 5. 2015, 17.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Poslanci SDS so v parlamentarni postopek vložili predlog dopolnitev zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Z njim želijo zagotoviti, da se bo kmetom tudi za obdobje pred novim pokojninskim zakonom iz leta 1992 odmerila pokojnina glede na dejansko višino vplačanih prispevkov.

STA
Vse, ki bi želeli sprejeti nov izziv in si pridobiti delovne izkušnje tudi na področju sezonskih del, na zavodu vabijo, da spremljajo oglasne deske.

Poslanec SDS Zvone Lah je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da so se za dopolnitev zakona odločili na pobudo enega od zavarovancev, ki je bil zavarovan kot kmet in mora sedaj "praktično tožiti državo za pravilen izračun pokojnine".

Kot je pojasnil, so bili po zakonu iz leta 1983 kmetje lahko zavarovani kot združeni kmetje - to možnost so imeli le nosilci kmetije -, ali pa so bili v zavarovanju registrirani kot drugi kmetje oz. njihovi družinski člani.

Pri tem je zakon urejal, da so se lahko združeni kmetje zavarovali od osnove, ki ni bila nižja od zneska najnižje pokojnine za polno pokojninsko dobo delavca v združenem delu in so se tako zavarovali za polni obseg pravic. Za ostale pa zakon ni določil, v kakšnem obsegu so zavarovani in od katere pokojninske osnove.

Po Lahovih besedah se je tako v praksi večkrat dogajalo, da so bili zavarovanci iz naslova kmetijske dejavnost v zavarovanju registrirani kot drugi kmetje ali njihovi družinski člani in so vplačevali prispevke od osnove, ki ni bila nižja od zneska najnižje pokojnine za polno pokojninsko dobo. A jim je bilo priznano le, da so zavarovani za ožji obseg pravic.

"Plačevali so torej enako visoke prispevke kot združeni kmetje ali združeni delavci, priznalo pa se jim je zavarovanje za ožji obseg pravic," je izpostavil Lah. Po njegovih besedah lahko pri nekaterih zavarovancih to obdobje pomeni bistveno nižje pokojnine, saj se pravice odmerjajo po tistem obsegu zavarovanja, po katerem so bili zavarovani nad polovico skupne zavarovale dobe. Kot je dejal Lah, se jim lahko izračuna tudi do 30 odstotkov nižja pokojnina, kar je nepravično in je treba odpraviti.

V SDS opozarjajo, da je v neskladju z načelom enakosti, da se bistveno enake položaje obravnava različno.

Estrada