Izmed vseh pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi jih je aprila v dejavnosti trgovina ter vzdrževanje in popravila motornih vozil delovalo skoraj ena petina oz. 1101. V mesecu dni se je število trgovskih podjetij z dospelimi neporavnanimi obveznostmi zmanjšalo za deset odstotkov, kažejo podatki Ajpesa.
Za tri odstotke pa se je od marca zmanjšalo število pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi v dejavnosti gradbeništva. Aprila jih je bilo 1080, le nekaj manj kot v trgovini.
Tako kot že marca se je tudi aprila zmanjšal povprečni dnevni znesek dospelih neporavnanih obveznosti pravnih oseb. Aprila je bil pri 498 milijonih evrov, kar je 4,4 odstotka manj kot pred mesecem dni. Od tega je v gradbeni dejavnosti znašal 103 milijonov evrov, kar je med vsemi dejavnostmi največ.
Med panogami po višini dospelih neporavnanih obveznosti gradbeništvu sledijo trgovina, predelovalne dejavnosti ter strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti. Na podjetja iz vseh štirih panog skupaj je v marcu odpadlo skupaj 56 odstotkov vseh neporavnanih računov.
Med samostojnimi podjetniki jih je imelo aprila več kot pet dni blokiran račun 7087, kar je 3,4 odstotka manj kot marca, skupen znesek neplačanih obveznosti pa je bil 116 milijonov evrov.
Podatki Ajpesa sicer zajemajo le tiste neporavnane obveznosti, za katere so že bili izdani izvršljivi sklepi o prisilni izterjavi, na primer s strani davčne uprave ali sodišč, ne zajemajo pa tudi ostalih neporavnanih obveznosti iz naslova neplačanih računov med upniki in dolžniki.