Slovenija

V Mežiški dolini zahtevajo vsaj status quo

Gabrijel Toplak
13. 5. 2015, 17.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Stroka in lokalna skupnost nasprotujeta predlogu pravilnika o službi nujne medicinske pomoči, ker slabša razmere.

sta

sta

V Mežiški dolini ostro nasprotujejo predlogu pravilnika o službi nujne medicinske pomoči, saj po mnenju tamkajšnje stroke in lokalnih skupnosti razmere samo poslabšuje. Zahtevajo, da se na Ravnah na Koroškem ustanovi satelitski urgentni center, za kar imajo pogoje vzpostavljene, ali se vsaj ohrani obstoječe stanje oskrbe, ne pa poslabša.

Predlog pravilnika o službi nujne medicinske pomoči, ki ga bo ekipa ministrstva za zdravje predstavnikom regije podrobneje predstavila v Slovenj Gradcu, za Koroško predvideva vzpostavitev urgentnega centra v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec in enega satelitskega centra v Radljah ob Dravi.

Na Ravnah na Koroškem, kjer zdaj deluje prehospitalna enota, pa je predvidena mobilna enota urgentnega centra. V. d. direktorju Zdravstvenega doma (ZD) Ravne na Koroškem Stanislavu Pušniku pa še ni jasno, kako bo ta organizirana. Pušnik z ostalimi predstavniki stroke in lokalnih oblasti glede na doslej znano ostro nasprotuje predlogu pravilnika in napoveduje uporabo vseh vzvodov za vključitev njihovih argumentov v ureditev oskrbe z nujno medicinsko pomočjo v Mežiški dolini, kjer živi dobrih 26.000 ljudi. Ravenski župan Tomaž Rožen je izpostavil, da po obstoječem predlogu urgentna služba do urbanega območja Raven in Prevalj ne prispe v desetih minutah iz Slovenj Gradca, kot je to predvideno v sedmem členu pravilnika.

»Veliko bi izgubili tudi v Črni na Koroškem, ki je še bolj oddaljena od Slovenj Gradca in bi na nekaterih območjih občine na urgentno pomoč čakali tudi 40 minut ali več,« pojasnjuje Rožen. Dodaja, da v Mežiški dolini glede na težko industrijo potrebujejo urgentno ukrepanje. Direktor Zdravstveno-reševalnega centra Koroške (ZRCK) Smiljan Prassnic pa je opozoril na nujnost dobrega dispečerskega centra, ki na Koroškem zdaj spada pod okrilje ZRCK. S tem ko bo dispečerski center v Mariboru, bo regija med drugim izgubila reševalna vozila, opozarja Prassnic.