Slovenija

Vse bolj vroč direktorski stolček

Gabrijel Toplak
7. 5. 2015, 17.42
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Svet zavoda Doma upokojencev Ptuj, ki ima enote tudi v Muretincih, Kidričevem in Juršincih, je sinoči odločal o nadaljnjem vodenju doma, saj se je zapletlo pri imenovanju sedanje vršilke dolžnosti Jožice Šemnički.

Gabrijel Toplak

Gabrijel Toplak

Šemničkijeva, ki je bila izbrana med šestimi kandidati, s katerimi so opravili razgovore, je sedla na »vroči« direktorski stol po tem, ko je ministrica za delo Anja Kopač Mrak zaradi ugotovljenih številnih nepravilnosti v poslovanju razrešila dolgoletno direktorico Kristino Dokl. Imenovanje nove v. d. direktorice pa se je zaradi sklepa vrhovnega sodišča zavleklo, saj so zadržali vse nadaljnje postopke v zvezi z izbiro in imenovanjem direktorja.

Šemničkijeva je včeraj za Svet24 povedala, da je v novi funkciji želela najprej stabilizirati razmere v domu in urediti kadrovske zadeve. »Eden od temeljnih očitkov je namreč bil, da je kadra premalo, kar je bilo tudi dokazljivo. To smo med drugim uredili z novimi zaposlitvami. Zaposlili smo okrog 20 ljudi,« je pojasnila Šemničkijeva in dodala, da bo do junija vršilka dolžnosti, istočasno pa je še strokovna vodja Doma starejših Gornja Radgona.

»Slednje mi uspeva predvsem tako, da se lahko povsem zanesem na radgonske sodelavce, ki so samostojni in ustrezno usposobljeni. Jim zaupam, zato v času svoje odsotnosti ne dvomim o strokovnem delu doma. V Domu upokojencev Ptuj pa je funkcija vršilke dolžnosti na precej krhkih oziroma majavih temeljih, kar se vidi tudi pri zapletu glede mojega imenovanja. Odločitev je na strani zavoda, sama pa se zavedam, da dolgoročno takšno stanje ni najboljše. Stanje se mora stabilizirati tako v ptujski enoti z rednim direktorjem kot tudi v Gornji Radgoni,« poudarja Šemničkijeva.

Gabrijel Toplak

Na vprašanje, ali bi raje ostala v Gornji Radgoni, kot pa delala na Ptuju, se sogovornica le nasmeji. »Zavedam se, da na dveh stolčkih hkrati ne gre sedeti. V Gornji Radgoni, kjer je v domu 150 ljudi, sem se dobro počutila, tukaj pa je povsem drug izziv,« pojasnjuje sogovornica, ki poslovanje svoje predhodnice ocenjuje tako: »Revizija, ki že poteka, bo gotovo prinesla prave odgovore na več vprašanj. Traja pa dalj časa zaradi dejstva, da je predmet revizije obdobje od leta 2008 do 2013 in posebej 2014. Med drugim bodo jasni tudi odgovori, od kod 11-milijonski dobiček prejšnjega vodstva. O tem lahko rečem le, da tudi zato, ker se v izvajanje temeljnih dejavnosti, ki so pogoj za delovanje, ni vlagalo, saj v tem trenutku kupujemo marsikaj, posteljnino, posodo in podobno. Tudi kader je bil ocenjen minimalno in bil je tako rekoč podhranjen.« Šemničkijeva medtem z Doklovo nima stikov.

Naj spomnimo, da je dolgoletna direktorica Kristina Dokl o razrešitvi dejala, da nobeden od razlogov v sklepu o razrešitvi ni dovolj tehten za izvedeni ukrep. Dodala je, da nobena institucija, ki je izvedla inšpekcijski nadzor, ni predlagala začetka postopka razrešitve direktorja doma. Kljub temu bodo njena razrešitev in tudi obtožbe za domnevno nepravilno vodenje zavoda epilog najverjetneje dočakale na sodišču.