Po hišni preiskavi pri 25-letnem študentu Dejanu Ornigu, ki je razkril varnostne ranljivosti komunikacijskega sistema policije Tetra, je generalni direktor policije Marjan Fank odredil notranji nadzor. Z njim naj bi predvsem ugotovili, kdaj so bile strokovne službe obveščene o možnosti vdora ali pomanjkljivosti sistema Tetra in ali so ravnale v skladu s sprejeto informacijsko varnostno politiko.
Obenem bo predmet nadzora tudi predkazenski postopek, ki poteka v tej povezavi, so potrdili na Generalni policijski upravi.
Kriminalisti ljubljanske policijske uprave so namreč konec aprila zaradi suma kaznivega dejanja napada na informacijski sistem izvedli hišno preiskavo pri Ornigu. Ta je razkril varnostne ranljivosti komunikacijskega sistema policije Tetra in o svojih odkritjih policijo tudi obveščal. Ornig je z analizo ugotovil, da komunikacija vojaške policije v sistemu Tetra do začetka letošnjega leta ni bila šifrirana, čeprav so bili v vojski po njihovih pojasnilih prepričani, da je.
Nešifrirana komunikacija je omogočala prisluškovanje vojaškim pogovorom, kar bi lahko resno ogrozilo varnost države. Ornig je sicer pojasnil, da je javnosti predstavil le nekatere varnostne ranljivosti. V sistemu naj bi obstajale bistveno resnejše varnostne luknje, ki bi po njegovih besedah omogočale celo zrušitev celotnega komunikacijskega omrežja.
»Sistem Tetra, ki je uporabljen v Sloveniji, po našem vedenju in informacijah, ki jih imamo, nima bistveno resnejših varnostnih ranljivosti, ki bi na primer lahko povzročile kolaps celotnega omrežja,« pa na to odgovarjajo na policiji. Ornig je policijo o svojih ugotovitvah prvič obvestil že septembra 2013, nato pa prek strokovnjaka za informacijsko varnost na inštitutu Jožefa Stefana Mateja Kovačiča še leta 2014.
Kot osumljenega vdora v Tetro so Orniga policisti zaslišali 7. aprila letos, na Policijski upravi Ljubljana pa so po opravljeni hišni preiskavi pojasnili, da zakonodaja že nekaj časa prepoveduje aktivne vdore v omrežje.