Slovenija

Sindikati ob 1. maju v Mariboru: Ne smemo biti tiho

STA
30. 4. 2015, 22.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zaradi številnih krivic, ki so jim priča, delavci po besedah Gorana Lukiča iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) ne smejo molčati. "Ne samo da ne smemo biti tiho. Biti moramo glasni, vztrajni in organizirani," je dejal na nocojšnji prireditvi ob prazniku dela v Koblarjevem zalivu v Mariboru.

Tako kot na drugih prvomajskih prireditvah po Sloveniji, ki jih prirejajo sindikati, so tudi tu danes začeli zbirati podpise za spremembo zakona o minimalni plači. Sindikate med drugim moti, da vsi prejemniki minimalne plače prejmejo enak znesek, ne glede na to, ali opravljajo delo v izmenah, ponoči, ob nedeljah, praznikih.

"Čim več podpisov potrebujemo, da povemo politikom, da ne bomo čakali na to, da se bodo oni zmigali," je poudaril Lukič. "Mislim, da so naši politiki zamenjali 1. maj za 1. april. Ker se v bistvu delajo norca iz nas," je dejal. "Govorijo, da so povečali socialno pomoč za 20 evrov. A ne povedo, da je že pet let ta znesek v socialni zakonodaji!"

Spomnil je tudi na spornost stečajne zakonodaje, kjer se najprej poplača banke, delavci pa pogosto ostanejo brez vsega. "Te banke so že dobile svoje, ne v milijonih, ampak milijardah. Kaj ima recimo človek v Mariboru od petih milijard evrov, ki jih je dobila banka?" se je vprašal.

STA

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Slovensko vlado po njegovih besedah ne vodi premier Miro Cerar, ampak finančni minister Dušan Mramor. "Zaradi tega ker ima slovenska vlada še vedno samo eno politiko, to je varčevalno," je dejal. "Kje pa je realnost? Kje je revščina? Naši politiki tega ne vidijo. Govorijo, da je treba še zategniti pas, še varčevati," je dodal.

Zbrane v Koblarjevem zalivu je nagovorila tudi umetnica Lara Jankovič. "Praznik dela smo začeli praznovati pred 129 leti, ko je bilo v Chicagu ubitih enajst delavcev, ker so protestirali za več delavskih pravic in osemurni delavnik. Danes se nam dogaja enako," je dejala in spomnila na velike socialne razlike v slovenski družbi. 

"Se zavedamo, da smo krivi sami? Ker smo morda premalo jezni, ker dopuščamo, da tako ravnajo z nami, ker se bojimo za tiste drobtine, ki nam jih ponujajo? Se res ne moremo združiti in premagati tega skupnega sovraga? Jaz verjamem, da lahko," je dodala. 

Tradicionalno prireditev ob prazniku dela vsako leto prireja območna organizacija ZSSS Podravje in Koroška. Pod geslom Skupaj smo močni se je postavitve mlaja in kresovanja, ki ga bo uro pred polnočjo zaokrožil ognjemet, udeležilo več tisoč ljudi

Pred 1. majem so sicer danes zagoreli kresovi po vsej Sloveniji. Kresovanja so pripravili različne sindikalne organizacije, gasilska društva in klubi študentov.