"Kršitve prekinitve ognja in spopadi, predvsem blizu Mariupola, Ščastje, letališča Doneck in območja Širokine, se morajo končati," so sporočili iz Hollandovega urada po telefonskem pogovoru z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom in nemško kanclerko Angelo Merkel.
Poleg tega so pozvali k nadaljevanju umika težkega orožja s fronte. Humanitarni pomoči pa naj bo olajšan dostop do prizadetih. Predstavniki nemške vlade so medtem še sporočili, da se mora nadaljevati izmenjava zapornikov med proruskimi separatisti in ukrajinskimi oblastmi.
Po besedah tiskovnega predstavnika nemške vlade Steffena Seiberta se mora nadaljevati politični proces, o katerem so se dogovorili v beloruski prestolnici Minsk. Seibert je pojasnil, da bodo Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), Rusija in Ukrajina vzpostavile delovne skupine s proruskimi separatisti.
V prihodnjih tednih pa naj bi se te delovne skupine prvič sestale v Minsku. "To bi pomenilo začetek političnega dela uveljavljanja dogovorov iz Minska," so še sporočili iz Pariza.
Iz ukrajinskega predsedstva so sporočili, da je Putin v pogovoru o načinih za mirno rešitev "sprejel možnost namestitve mirovnih sil na vzhodu Ukrajine". V sporočilih o telefonskem pogovoru iz Moskve in Pariza tega niso omenili.
Nasilje na vzhodu Ukrajine medtem še naprej vztraja. Tako ukrajinska vojska kot separatisti danes poročajo o novih smrtnih žrtvah, več kot dva meseca po sklenitvi dogovora o prekinitvi ognja.
Vojska je sporočila, da je bil ubit en njen vojak, štirje pa so bili ranjeni, pri tem pa ni navedla kraja. Uporniki medtem poročajo o smrti enega njihovega borca, v spopadih pa naj bi bila ubita še dva civilista.