Zavetnik mesta, ki kraljuje v cerkvi nad Piranom, je minuli vikend opazoval množico ljudi, ki so obiskali Solinarski praznik – pravo »fešto«, kjer se tradicija združi z zabavo za vse generacije. Mnogi se še dobro spomnijo časov, ko se je prav v tem obdobju začela solinarska sezona in so se družine odpravile na delo v Sečovlje. Na osrednjem trgu so organizatorji pripravili pester program dogodkov, s stojnicami, na katerih so se predstavili različni ponudniki oziroma lokalna društva. Obudili so tudi staro igro, imenovano tombola, ki so jo igrali že davnega leta 1886. Igra s tablicami, na katerih so zapisane številke, zmagovalec pa je tisti, ki prvi prekrije že izvlečene številke, je imela tudi dobrodelni namen.
Celoten izkupiček od prodaje tablic so namenili piranskim socialno ogroženim družinam. Praznik je obiskala solinarska družina, prvič pa so skupaj nastopili vsi pevski zbori občine, pod vodstvom Slavka Ivančića. Kot se za vsako zabavo spodobi, so poskrbeli za kulinarične dobrote, na glavnem pomolu je dišalo po ribah in brodetu.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Oblečen v solinarsko nošo je župan Peter Bossman kot glavno sporočilo praznika izpostavil odločenost, da solinarstvo v Piranu ohranijo. »Upamo, da bo to sporočilo jasno odmevalo tudi zunaj naše regije. Veseli me, da se naša lokalna skupnost zaveda pomena solin in je ravno letos, ko se sečoveljske soline srečujejo z ovirami, tako enotno pristopila. Morda bo prav ta državnemu vrhu predala sporočilo, da si naša dediščina zasluži več posluha tudi iz krajev, kjer sol pomeni le dodatek k jedem,« je povzel Bossman.