Podravka je že leta 2009 kupila znane slovenske znamke Čoko, Čokolešnik in Belsad, s katerimi je okrepila svoj tržni položaj v Sloveniji. Med najbolj iskanimi pri nas so Podravkine znamke Vegeta, Fant, Lino, juhe Podravka, Dolcela in Eva. Družba je imela lani 24 milijonov evrov dobička.
Aktualni predsednik uprave Podravke je bivši socialdemokratski župan Koprivnice Zvonimir Mršić, ki je vodenje podjetja prevzel po zmagi leve sredine na parlamentarnih volitvah decembra 2011. V Podravki je bil zaposlen že pred političnim udejstvovanjem. Mršić je prejšnji mesec tudi potrdil, da je imela družba lani približno 40 milijonov kun (5,2 milijona evrov) izgub zaradi ruske krize in padca vrednosti rublja ter zaradi znižanja cen zdravil na Hrvaškem. Kljub temu so imeli lani več kot 3,5 milijarde kun (okoli 460 milijonov evrov) prihodkov od prodaje ter 183 milijonov kun (okoli 24 milijonov evrov) dobička, so objavili na spletni strani. Uspehe so dosegali tudi v Skupini Žito, ki je imela lani najboljše rezultate prodaje v preteklih letih. Povečati so uspeli prihodke od prodaje, presegli so načrtovan poslovni izid in izboljšali vse ključne kazalnike poslovanja.
»Žito je danes tako v odlični kondiciji,« je izpostavil predsednik uprave Skupine Žito Janez Bojc in ob tem dodal: »Verjamemo in upamo, da z novim lastnikom dobivamo dolgoročnega strateškega investitorja, ki bo znal izkoristiti celoten potencial družbe in skupnih sinergijskih učinkov na področju prehrambne industrije v celotni regiji«.
Kdo bo mlel slovensko žito
Po poročanju Radia Slovenija zadeve vseeno niso tako rožnate, prodaja naj bi pretresla celotno žitno verigo, od pridelovalcev pšenice pa vse tja do pekovske dejavnosti. Žito skupaj s Pekarno Grosuplje pri nas namreč predstavlja temelj proizvodnje pekarskih izdelkov. Mlinskopredelovalna podjetja so si kar nekaj let prizadevala, da jim je skupaj s pridelovalci pšenice uspelo povečati odkup domače pšenice z 20 tisoč na 60 tisoč ton. Skupina Žito je odkupila približno polovico slovenske pšenice, ob morebitnem hrvaškem prevzemu se pridelovalci bojijo, da bo podjetje Žito mlelo hrvaško pšenico.
»Podravka je podjetje, ki ima v ozadju ogromno pšenice. Hrvatje razpolagajo z milijonom ton pšenice viška,« je za nacionalni medij povedal predstavnik sindikata kmetov Franc Kučan. »Prekmurski kmetje smo bili dobavitelji slovenske pšenice Mlinopeku, ki je zalagal pekarno Grosuplje. Tu se bo mreža zdaj zagotovo zaustavila,« skrbi Kučana.