Leta 2012 je v ZDA izvažalo 150.000 evropskih malih in srednjih podjetij, ki so prispevala 28 odstotkov vsega izvoza EU v ZDA. Mala in srednja podjetja so v ZDA izvozila za 77 milijard evrov blaga, kar je 14 odstotkov vsega izvoza teh podjetij.
Vendar pa se številna podjetja pri izvozu na ameriški trg soočajo z mnogimi izzivi, kaže raziskava. Med najpogosteje omenjenimi so izpolnjevanje tehničnih pravil in predpisov za blago, dostop do informacij o predpisih, ki se nanašajo na posamezne izdelke ter pravna izključitev s trga ali iz delov javnih naročil.
Prav tako podjetja opozarjajo na izpolnjevanje dragih carinskih zahtev ter razlike med predpisi posameznih držav ZDA. Pri storitvah so največja težava omejitve pri gibanju ljudi.
Evropska komisija tako ugotavlja, da bi sklenitev TTIP v mnogih pogledih lahko rešila te težave in olajšala trgovanje za mala in srednja podjetja. "Ambiciozen, uravnotežen in celovit sporazum TTIP predstavlja najboljšo priložnost za zmanjšanje stroškov malih podjetij in morebitno odprtje novih tržnih priložnosti zate v korist obeh strani," so izpostavili.
V New Yorku se je danes začel deveti krog pogajanj o sporazumu TTIP, ki je v Evropi tarča ostrih kritik. V soboto je nasprotovanje sporazumu izrazilo na tisoče protestnikov v Nemčiji in drugih članicah unije, tudi v Sloveniji.
Pogajanja o sporazumu, s katerim naj bi čezatlantski partnerici ustvarili največje območje proste trgovine na svetu z 820 milijoni ljudi, so se začela julija 2013, a doslej niso prinesla otipljivega napredka.
Nasprotniki sporazuma se bojijo zniževanja visokih evropskih okoljskih, prehranskih in drugih standardov ter zahtevajo čim več preglednosti v strahu pred skrivnimi dogovori v škodo evropskih potrošnikov.