Slovenija

ZSSS: Ljudje ne smejo biti proračunske postavke za sanacijo javnih financ

STA
16. 4. 2015, 14.02
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ljudje niso številke in jih ne moremo, ne smemo obravnavati kot proračunske postavke v smeri konsolidacije javnih financ, so v današnjem odzivu na osnutek nacionalnega reformnega programa (NRP) 2015-2016 izpostavili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Najostrejšo puščico so namerili v predvideno podaljšanje varčevalnih ukrepov.

STA
Andrej Zorko, Dušan Semolič in Goran Lukič, ZSSS.

V največji sindikalni centrali osnutku NRP, ki ga je vlada sicer nekoliko popravila, očitajo, da ne upošteva zavez iz socialnega sporazuma in namesto ljudi v ospredje znova postavlja javne finance. Cilj dokumenta je slabšanje ekonomskega in socialnega položaja ljudi, trdijo.

Njihova osrednja kritika velja načrtovani zamenjavi kratkoročnih varčevalnih ukrepov z dolgoročnejšimi sistemskimi ali drugimi finančno primerljivimi ukrepi.

"To je odkrita napoved zavestnega, naklepnega povečevanja revščine," je na novinarski konferenci v Ljubljani opozoril predsednik ZSSS Dušan Semolič. Varčevalni ukrepi najbolj bremenijo ljudi, ki se že zdaj komaj prebijajo iz dneva v dan, graditi razvoj na najrevnejših pa je napaka, je pristavil.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Glede na to, da revščina kljub gospodarski rasti narašča, se je zavzel za novo odmero osnovnega minimalnega dohodka, ki je osnova za izračun socialne denarne pomoči in je trenutno nižji, kot je bil leta 2010.

Dokument bi moral sicer po njegovih besedah prevevati cilj ustvariti pogoje za nova delovna mesta, za premagovanje "grozljive številke brezposelnih". Tako hitro, kot si vlada postavi ciljne številke pri konsolidaciji javnih financ, bi si jih morala tudi pri brezposelnosti, denimo, da se bomo v dveh letih približali številki 90.000 brezposelnih, je ocenil.

Goran Lukič iz ZSSS je spregovoril o "stihijski razprodaji" državnega premoženja, pri čemer je ponovil zahtevo po zaustavitvi prodaje podjetij s seznama iz leta 2013, dokler ne bo sprejeta strategija upravljanja državnih naložb. Sam ne more razumeti, da se lahko brez nje prodajajo tudi tako dobro stoječa podjetja, kot so Cinkarna Celje, Žito in Adria Airways Tehnika.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost