Slovenija

Koliko pripomb na davčne blagajne bo upoštevanih?

STA/M.J.
14. 4. 2015, 08.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Priprave na uvedbo davčnih blagajn, ki naj bi v proračun prinesle dodatnih 100 milijonov evrov prihodkov letno, so v polnem teku. Javna obravnava osnutka zakona je že končana, zdaj pa na finančnem ministrstvu preučujejo prejete pripombe in pripravljajo končni predlog. Ta naj bi bil nared do konca meseca.

Znano je, da namerava vlada davčne blagajne, ki bodo podatke o izdanih računih pri plačilih z gotovino pošiljale prek interneta neposredno na finančno upravo, od česar je mogoče pričakovati manj utajenih davkov, uvesti s 1. oktobrom.

Predlog zakona o potrjevanju računov, s katerim se predvideva uvedba davčnih blagajn, so na finančnem ministrstvu pripravili v začetku mara. Do prvega tedna aprila je bil v javni razpravi.

Prejeli so veliko pripomb, ki jih zdaj preučujejo, je konec prejšnjega tedna socialnim partnerjem na seji Ekonomsko socialnega sveta povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar. Napovedala je, da bo končni predlog zakona pripravljen predvidoma do konca meseca.

Davčne blagajne bodo obvezne za vse ponudnike blaga in storitev, ki poslujejo z gotovino, a ti nad njimi niso navdušeni. Tako trgovska podjetja kot obrtniki in podjetniki opozarjajo na nove administrativne obremenitve, bojijo se tudi višjih stroškov.

Ne verjamejo namreč ocenam Finančne uprave RS (Furs), da se bodo stroški zavezancev glede na to, ali že zdaj uporabljajo računalniške registrske blagajne in imajo možnost dostopa do interneta, gibali od nič do približno 300 evrov.

Na Trgovinski zbornici Slovenije so izračunali, da bo povprečen srednje velik trgovski sistem samo nadgradnja blagajniškega sistema stala do 10.000 evrov. Če bo moralo stroške njihove uvedbe kriti gospodarstvo, potem jih na zbornici ne podpirajo.

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je v pripombah na osnutek zakona zapisala, naj stroške uvedbe davčnih blagajn, vključno s stroški interneta, vzdrževanja in nabave potrebne strojne opreme pri zavezancih, v celoti financira država oz. jih da zavezancem v brezplačen najem. Kot alternativo pa na OZS predlagajo stoodstotno olajšavo za nakup elektronskih naprav oz. blagajn.

Davčne blagajne po oceni zbornice ne bodo pomembno prispevale k zmanjšanju sive ekonomije, a če napovedi o večjih proračunskih prihodkih držijo, potem se jim zdi smiselno zmanjšati obdavčitev vsaj brezalkoholnih pijač v gostinstvu. Kazalo pa bi znižati davčne stopnje v vseh panogah, kjer se ugotavlja največ davčnih kršitev, saj bo le tako mogoče pričakovati prostovoljno plačevanje davkov, pravijo na OZS.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov