Slovenija

Mariborska tovarna baterij morda s pomočjo konzorcija

M.J.
10. 4. 2015, 14.16
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Mariborska tovarna baterij, ki naj bi že pred časom po obljubah župana Andreja Fištravca pred lokalnimi volitvami nastala s pomočjo kitajskega kapitala, za zdaj še vedno ni začela z obratovanjem. Kljub temu na Mestni občini Maribor še niso obupali, saj investitor po njihovih informacijah uradno še vedno ni opustil svojih načrtov.

STA

Tudi če se družba Shihlien Energy Technology oziroma njen tajvanski vodja Po Shi Lin, ki je nekajkrat obiskal Maribor, za naložbo ne bi odločila, ideje za postavitev tovarne v mestni občini ne mečejo v koš.

Fištravec je namreč na četrtkovi okrogli mizi o visokih tehnologijah predstavil razmišljanje, kako lahko na podlagi poslovnih interesov različnih vlagateljev nastane mednarodno konkurenčni tržni produkt, pri tem je navedel prav omenjeno tovarno baterij.

"Projekt zdaj delamo na način, da bi ga povezali z lokalnim javnim prevoznikom, podjetjem, ki želi letos priti do prototipa električnega avtobusa, slovenskimi bankami ter China Developement Bank, ki lahko potem financira tudi globalne projekte. Na ta način iščemo rešitve za mesto in poslovne priložnosti za lokalna podjetja preko nastajajočega grozda," je dejal Fištravec.

Na mariborski občini danes za STA niso pojasnili, ali gre pri tem že za konkretne načrte mestne uprave ali zgolj za razmišljanja, pojasnili so zgolj, da je župan omenjene deležnike navedel kot primer povezovanja, s katerim lahko s skupnim produktom konkurirajo na mednarodnih trgih.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

"Tako poslovno sodelovanje vseh deležnikov namreč lahko ustvari bistveno višje dodane vrednosti ter skozi to dolgoročno stabilna delovna mesta. Podobno povezovanje poznamo v slovenskem avtomobilskem grozdu," so še dodali na mestni občini.

Časnik Delo je prejšnji teden pisal, da naj bi projekt po neuradnih informacijah vseeno zaživel, a je vprašanje, v kakšni obliki in s katerim investitorjem, na občini pa naj bi neposredno, in ne več prek posrednikov, pritisnili na tajvanskega poslovneža, da jim pove, kakšni so njegovi načrti. Vzporedno naj bi se že dogovarjali z novim investitorjem.

Dosedanji potencialni vlagatelj, s katerim je sodelovanje pred časom že prekinila tudi njegova pravna zastopnica v Sloveniji Mojca Veljkovič, se doslej ni dogovoril niti za morebitne proizvodne prostore. Mediji so največ poročali o hali nekdanje trgovske družbe Maxina na Tržaški cesti. Po pisanju Dela naj bi se s prodajalci celo že dogovorili za ceno, a nato stikov ni bilo več.

Kitajska družba, ki je sicer del skupine Taiwan Glass Group, enega od petih največjih svetovnih proizvajalcev steklenih izdelkov, je napovedovala, da bi v treh letih v mariborsko tovarno vložila 15 milijonov evrov. Delo v njej naj bi dobilo več kot 150 ljudi, prvih 52 so z razpisom iskali že v času pred županskimi volitvami.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost