V Vrtcu Vrhnika so pobudo Društva Ekologi brez meja o uporabi pralnih plenic najprej preverili pri starših najmlajših otrok, ki so uporabo pralnih plenic podprli v 70 odstotkih. Tako so najprej lani poleti poskusno uvedli pralne plenice, od septembra pa 220 otrok v Vrtcu Vrhnika nosi pralne plenice. V vrtcu ob tem ugotavljajo veliko prednosti, tako pri zdravju najmlajših, kot tudi pri obremenjevanju okolja in z vidika prihrankov. Strošek nakupa okoli 900 pralnih plenic je bil enak letnemu strošku nakupa plenic za enkratno uporabo, a bodo iste plenice uporabljali vsaj dve leti, so sporočili iz Društva Ekologi brez meja. Prihranki se poznajo tudi pri znižanih stroških za odvoz mešanih komunalnih odpadkov, saj na Vrhniki predvidevajo, da se bo ta strošek znižal za 5000 evrov na letni ravni. V štirih mesecih bi sicer na odlagališče odpeljali okoli 15.500 plenic za enkratno uporabo. Previjanje otrok je sprva vzelo enkrat več časa kot prej, a so s prakso ta čas uspeli precej skrajšati. Ob tem so v vrtcu zaposlili dodatno delavko v pralnici, spremljanje porabe elektrike pa je pokazalo, da je poraba za dva odstotka višja kot prej, je STA povedala organizatorka prehrane in zdravstveno-higienskega režima v Vrtcu Vrhnika Elizabeta Žust.
Ptuj je poseben
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Posebnost med slovenskimi vrtci glede uporabe pralnih plenic pa je zagotovo Vrtec Ptuj. Kot je STA povedala ravnateljica vrtca Božena Bratuž, ki je tudi predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije, v Vrtcu Ptuj nikoli niso prenehali z uporabo pralnih bombažnih plenic. V vrtcu menijo, da so te za najmlajše boljše kot plenice za enkratno uporabo, ki so se pred okoli dvema desetletjema začele tudi v Sloveniji vse pogosteje uporabljati. Ob tem Bratuževa priznava, da imajo zato zaposleni več dela oz. morajo zaradi tega imeti zaposlene delavke v pralnici. Vrtca v Vrhniki in na Ptuju sta po podatkih Skupnosti vrtcev Slovenije edina dva vrtca, ki za najmlajše uporabljata pralne plenice. Ekologi brez meja si želijo, da bi se tem zgledom pridružilo še več slovenskih vrtcev. V sklopu projekta Zdrave ritke želijo s promocijo uporabe pralnih plenic zmanjšati količine odpadnih plenic za enkratno uporabo, ki zdaj romajo na odlagališča.
Uporaba pralnih plenic ne prinaša prihrankov le staršem in vrtcem, ampak tudi občinam, navajajo Ekologi brez meja. Izračunali so, da bi že samo Ljubljana lahko prihranila 327.000 evrov pri odlaganju odpadkov, če bi pralne plenice uporabljajo 60 odstotkov otrok.