Slovenija

V Ribnici na varno preselili gnezdo štorkelj

STA/J.P.
2. 4. 2015, 13.48
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Z dimnika industrijskega objekta na območju ribniške obrtne cone Ugar so danes na bližnje in novopostavljeno gnezdišče preselili gnezdo štorkelj, ki sta tam gnezdili zadnja tri leta. Štorklji se letos še nista vrnili, ker pa sta navezani na gnezdo, v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije menijo, da bosta z novim mestom zadovoljni.

Reuters

Pri selitvi gnezda belih štorkelj na približno dvesto metrov oddaljeni novopostavljeni drog s kovinskim gnezdiščem na vrhu so z omenjenim društvom sodelovali Zavod RS za varstvo narave, ribniški prostovoljni gasilci in kočevska enota Elektra Ljubljana, ki je poskrbela za postavitev droga. Ves podvig je udeležene stal dobrih tisoč evrov.

Mateja Nose Marolt z Zavoda RS za varstvo narave je povedala, da jih je lastnik objekta opozoril, da je gnezdo v nevarnosti. Po njegovem opozorilu pa so se odločili, da ga bodo dvignili in premaknili na varno.

Po podatkih gasilcev je gnezdo tehtalo približno 50 kilogramov, pri njegovem dvigu pa so v njem našli še eno od lanskih neizvaljenih jajc.

V Sloveniji, kjer prisotnost štorkelj zadnja leta narašča, hkrati pa se te ptice selivke naseljujejo na novih območjih, vsako leto z neprimernih in nevarnih mest prestavijo približno deset novih gnezdišč, večino na Štajerskem in v Prekmurju, kjer je štorkelj največ, je dodala naravovarstvenica.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Nedavno so tudi na nov gnezdilni podstavek prestavili približno pol tonsko gnezdo s silosa na Brniku na Gorenjskem. Sicer so lani v Sloveniji popisali 266 gnezdečih parov štorkelj. Štorklje pa se s severovzhoda države postopoma selijo na Gorenjsko, Dolenjsko, Notranjsko in v Posavje.

Štorklja v naravnem okolju živi do 25 let. 

Na kočevsko-ribniškem območju so doslej odkrili dve gnezdišči. Eno na kočevski osnovni šoli Stara cerkev in eno v Ribnici, je še povedala Nose Maroltova.

Po besedah direktorja Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Damijana Denca je treba vzrok za povečevanje števila štorkelj iskati na njihovih prezimovališčih v Afriki. Zaradi tamkajšnjih ugodnih pogojev se na svoja letna območja vrača vse več teh ptic, posledično pa se jih v Sloveniji in tudi drugje po Evropi vsako leto izleže več.

Štorkljam, ki v glavnem gnezdijo z istim partnerjem, ki se vsako leto vnovič združita ravno v starem gnezdu, očitno slovensko okolje prija. Ker se pretežno hranijo z mišmi in drugimi malimi glodavci, pa so za človeka koristne.

Štorklja v naravnem okolju živi do 25 let. Vsako leto znese do pet jajc, vendar vseh ne izvali. Število svojih mladičev namreč prilagaja vsakoletnim pogojem, je še pojasnil Denac.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja