Slovenija

Vključitev Mladinske knjige med strateške naložbe države naj ne bi bila možna

STA
27. 3. 2015, 10.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Potem, ko so člani Društva slovenskih pisateljev (DSP) pozvali vlado k vključitvi založbe Mladinska med strateške naložbe države skladno s sprejeto strategijo upravljanja državnega premoženja, in sicer tako, da država ohrani absolutni večinski delež v tej gospodarski družbi, v kabinetu predsednika vlade Mira Cerarja pojasnjujejo, da to ni možno.

Kot so v izjavi za javnost zapisali pisatelji, bi se z uresničitvijo pobude ministrstva za kulturo založba Mladinska knjiga prenesla z Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) na Slovenski državni holding.

V kabinetu predsednika vlade so za časnik Delo pojasnili, da strategija upravljanja državnega premoženja ne more vključevati Mladinske knjige, ker ureja upravljanje kapitalskih naložb države, ta pa v Mladinski knjigi nima kapitalskih naložb. Ta družba je namreč na DUTB, ki je do Mladinske knjige izključno v vlogi zastavnega upnika. (...) Zakon o slovenskem državnem holdingu izrecno navaja, da je izjema od upravljanja tudi naložba v DUTB.

Kot so zapisali na ministrstvu za kulturo, Mladinska knjiga "kot daleč največja založba v Sloveniji ob nekaj ozko specializiranih izrazito majhnih založnikih edina zagotavlja izdajanje izrazito neprofitnega, vendar visoko kakovostnega izvirnega leposlovja in predvsem tudi izdajanje temeljne znanstvene literature (enciklopedije, leksikoni...) in tudi znanstvenih in strokovnih del s posameznih področij znanosti oziroma humanistike, kar je za razvoj Slovenije in slovenske znanosti ter za ohranjanje ravni splošne izobrazbe ključnega pomena."

Založba razpolaga z avtorskimi pravicami večine slovenskih knjig, ki so izšle v zadnjih desetletjih, kar je neprecenljiva vrednost. Razpolaga tudi z najmočnejšo in najbolj prostorsko razvejano mrežo knjigarn v Sloveniji in tako omogoča, da so knjige in drugi nosilci informacij dostopni prebivalstvu po vsej Sloveniji.

Založba je v upravljanje DUTB prišla potem, ko so jo banke upnice po stečaju holdinga Zvon Dva, ki je leta 2006 postal njen večinski lastnik, nekajkrat poskušale prodati, vendar neuspešno.