Z enim od zakonov je Španija zdaj ponovno uvedla dosmrtni zapor za najhujše zločine, kot je na primer umor otroka ali pa teroristično dejanje. V primeru obsodbe na dosmrtno ječo bi obsojenec za pomilostitev lahko zaprosil šele po 25 do 30 letih zaporne kazni.
Z drugim zakonom so prenovili zakon o javni varnosti in uvedli možnost izrekanja visokih glob za kršitve javnega reda in miru tudi brez zaslišanja pred sodnikom. Sporne so predvsem visoke kazni za protestiranje brez dovoljenja oblasti.
Te kazni bodo lahko dosegale celo višine do 600.000 evrov za nedovoljene demonstracije v bližini ključnih infrastrukturnih objektov, kot so na primer glavna križišča v mestih ali pa jedrske elektrarne, rafinerije in telekomunikacijske stavbe, če bi to ogrožalo javno varnost ali motilo javne storitve.
Kazni do 30.000 evrov so predvidene tudi za proteste v bližini stavbe parlamenta, kadar bi oblasti ocenile, da je prišlo do "resnih kršitev javne varnosti". Kaznovani bi lahko bili tudi demonstranti, ki ne bi sodelovali v nasilnih dejanjih.
Kazen 30.000 evrov je predvidena tudi za preprečevanje vladnim uslužbencem pri njihovem izvrševanju administrativnih ali sodnih nalogov, kar bi lahko veljalo za upiranje prisilnim izselitvam. Samo lani je bilo v Španiji 35.000 takih primerov.
Kritiki opozarjajo, da bi zakon o javni varnosti lahko omejeval ne le pravico do protestiranja, ampak celo medijsko svobodo, saj vsebuje določilo, ki grozi s kaznijo za "nepooblaščeno objavljanje fotografij pripadnikov policije".
Poleg tega bo imela policija zdaj moč, da takoj izžene pribežnike v španski enklavi v Maroku Cevto in Melilo, ki sta edini kopenski meji Evrope s Severno Afriko.
Zakon o javni varnosti je bil v parlamentarni proceduri že tri leta. Vladajoča Ljudska stranka premierja Mariana Rajoya ga je predlagala po izbruhu nasilnih protivladnih protestov zaradi uvajanja varčevalnih ukrepov. Na ta način bi iz protestov izločili tiste, ki so nasilni, so utemeljevali.
V opoziciji so menili, da je celoten duh obeh zakonov represiven. "To je vizija državljana kot nevarnega državljana, takega, ki povzroča težave," je dejal poslanec opozicijskih socialistov Ignacio Sanchez Amor.
Kritike je izrekel tudi Amnesty International, saj da gre za napad na pravice in svoboščine Špancev, migrantov in beguncev. Podobno kritični so bili tudi v organizacijah Human Rights Watch in Greenpeace.