Tako so kreativni otroci v okviru svojega delovanja pri turističnem krožku na tamkajšnji osnovni šoli skupaj z mentorico Natašo Bartol zasnovali imenitno idejo, pravo turistično zgodbo Dobrodošli v deželi bovške ovce in bovškega sira oziroma zgodbo Wca z Bca – pastir za en dan. Projekt so predstavili na 29. festivalu Turizmu pomaga lastna glava, ki poteka pod okriljem Turistične zveze Slovenije. Mladi so predstavili koncept, katerega glavni del je izkušnja; turist bi se tako prelevil v različne vloge v povezavi s predelavo ovčjega mleka – od paše, molže, striženja ovce in pridelave sira, kar se sliši kot zelo poučno in zabavno udejstvovanje.
Otroci o ideji
V svoji nalogi so učenci s svojo mentorico razdelali, kako bi goste povabili v Bovec na posebno doživetje, to je preživeti en dan kot pastir. Ali kot razložijo sami: »Spoznali bi zgodbo ljubke živalce, ki že stoletja živi v naših prelepih koncih in je naš ponos, vir miru, ljubezni in življenja. V zgodbi Pastir za en dan boste doživeli del naše kulturne dediščine. Obdajala vas bo mirna, čista in dih jemajoča narava. Z domačini boste spoznali marsikatero skrivnost tega prelepega okolja, vaš dan vam bodo obogatile ljubke ovce s svojim mirom, ljubeznijo in čarobnostjo. Spoznali boste naš melodični dialekt in se kakšno po naše tudi naučili. Vsekakor boste želeli izkušnjo doživeti znova in znova, tako kot to počnejo domačini že stoletja.«
Pristop mladih, zanimiva zgodba in trud so bili nagrajeni. S festivala, ki je bil v Kopru, so namreč prinesli zlato priznanje. Na regijskem festivalu je sicer sodelovalo 12 šol iz Primorske. Bovčani niso osvojili le te lovorike, pač pa tudi zlato priznanje po mnenju komisije mladih članov turistične zveze.
Projekt bo realiziran
Njihova mentorica Nataša Bartol je izjemno ponosna na dekleta in fante in se z njimi veseli novih uspehov. Zelo so dejavni in ustvarjalni. Bartolova nam še pove, da jih ne loči veliko tudi od realizacije njihove nagrajene turistične ideje. »Že prihodnje leto bi lahko obiskovalci naših lepih krajev doživeli Pastirja za en dan, kar je za nas krasen dosežek, saj projekt ne bo samo na papirju, Bovec pa bo s tem dobil zanimivo dodatno aktivnost,« zaključi. Ni pa to njihova edina ideja, ki je doživela realizacijo, še pove mentorica krožka. Tako so zaživele: Etnološka tematska pot, prvo javno otroško igrišče, spominki Wca z Bca, pa tudi marsikateri jedilnik v bovških gostiščih je obogaten z domačimi jedmi, prav na njihovo pobudo.