Slovenija

Šolanje ministrice

Luka Tetičkovič
18. 3. 2015, 10.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

SMC vztraja pri svoji kandidatki, socialni partnerji poskušajo pogajalsko izhodišče z njo utemeljiti pri predlogu ZViS, ki ga je spisala ekipa nekdanjega ministra Jerneja Pikala.

STA
Kaj pričakovati od menedžerke za izobraževanje, znanost in šport ter kaj od nje pričakujejo socialni partnerji?

Premier Miro Cerar se je po nekaj dnevih začasnega ministrovanja nad šolniki te funkcije hitro naveličal. Dva med seboj neodvisna vira sta nam namreč potrdila, da zakonska ureditev visokošolskega prostora ni visoko na seznamu prioritet Stranke modernega centra, falirana ministrica Stanka Setnikar Cankar naj bi tudi zato imela pri pripravi svojega predloga koncepta zakona o visokem šolstvu precej proste roke. SMC nam na te dileme ni odgovorila.

Spomnimo, ZViS je kamen spotike že vrsto let, saj visoko šolstvo nima urejenega sistemskega financiranja, kar je za neustavni poseg v njegovo avtonomijo že leta 2011 v svoji odločbi oklicalo ustavno sodišče. Setnikar Cankarjeva se tega v svojem predlogu koncepta ZViS ni lotila, nadalje je, v navzkrižju z Nacionalnim programom visokega šolstva 2011–2020, poskušala ohranjati privilegije akademskih mandarinov, kot je tovrstno elito označil nekdanji profesor na filozofski fakulteti Rastko Močnik, pri tem pa prekarizirati delovna razmerja akademskih kadrov, ki še niso dosegli stopničke rednih profesorjev.

STA

Socialni partnerji za Pikalov ZViS

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Študentska organizacija Slovenije in pristojni sindikati naj bi po naših informacijah zato močno lobirali, da se pogajalsko izhodišče novega ministrovanja zastavi prav pri Pikalovem predlogu ZViS, ki je bil z njimi že usklajen in je urejal omenjene neustavnosti ter še vrsto drugih reči. »Predlagamo delo na predlogu zakona iz leta 2014, ki je bil v veliki meri usklajen. ŠOS bo na podlagi tega predloga pripravil svoje dopolnitve in upamo, da bomo čim prej dobili priložnost, da svoja izhodišča predstavimo tudi novi ministrici,« so nam pojasnili na ŠOS.

Na to vlakovno kompozicijo pa naj bi kot slepi potnik poskušal vskočiti celo nekdanji šolski minister Pikalo in desna roka Igorja Lukšiča, ko sta se skupaj še držala krmila Socialnih demokratov. Izvedeli smo namreč, da naj bi med socialnimi in koalicijskimi partnerji povsem odkrito lobiral, naj se ga imenuje na mesto prvega šolnika. Poklicali smo Pikala, ki pa je tovrstne govorice zanikal.

Premier Cerar je namreč dal večkrat jasno vedeti, da bo novi minister prišel iz že razdeljenih strankarskih kvot, pa čeprav bo moral za to še enkrat seči v plitki kadrovski bazen SMC. Iz njega je tako potegnil nekdanjo direktorico Ljudske univerze Ptuj Klavdijo Markež, ki pri socialnih partnerjih in tistih, ki poznajo problematiko visokega šolstva, ne vzbuja močnih simpatij.

Cerar kot ključno kompetenco Markeževe navaja njene menedžerske sposobnosti. Svoj pogled na zadevo je z nami delil njihov poslanec Miha Kordiš: »Če beremo med vrsticami, se to prevede v učinkovito in ubogljivo izvajanje komercializacije izobraževanja in rezov v šolski proračun. Se pravi: še več profitne logike, še več pritiskov na zaposlene.«

Markeževa se je po zaključku mandata direktorice LU Ptuj zaposlila kot vodja projektov in izobraževanja pri zdaj že propadlem podjetju RM VUK, ki je na Ptuju razvpito zaradi domnevnega izkoriščanja agencijskih delavcev, katere je posredovalo na nemški trg. Ali so prav to menedžerske sposobnosti, ki jih namerava prinesti na ministrstvo, bomo videli v prihodnjih dneh.