Kot je sporočila direktorica zavoda Slovenija transplant Danica Avsec, je zavod z novim dogovorom pridobil stabilnega partnerja za izvajanje nujnih prevozov organov. Za tovrstne prevoze sta zelo pomembna čas in tehnična zmogljivost letala. Falcon bo po njenih besedah prevoz zagotavljal v najkrajšem času ter iz večjih razdalj in v zahtevnejših vremenskih pogojih, kot je bilo to mogoče doslej.
Na ministrstvu za obrambo so zapisali, da so se o uporabi falcona za prevoz organov na pobudo zavoda začeli pogovarjati junija lani. Na ministrstvu novo nalogo falcona vidijo kot smiselno in koristno. Sklep o razširitvi uporabnikov vladnega letala je 10. marca sprejela tudi vlada.
Po besedah Avsčeve bodo letalo najemali za nujne prevoze srca iz držav članic Eurotransplanta, morda pa tudi iz katere od drugih držav Evropske unije. V preteklosti se je namreč že zgodilo, da je tuja država Sloveniji ponudila srce, ki ga iz različnih razlogov ni mogla uporabiti sama, a prevoz zaradi večjih razdalj ni bil mogoč, je dodala.
Glede na podatke iz prejšnjih let na zavodu Slovenija transplant pričakujejo 20-25 prevozov organov z vladnim letalom letno. Stroške poleta bodo v celoti krili sami iz namenskih sredstev, ki jih zagotavlja Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Avsčeva ocenjuje, da bodo stroški predvidoma nižji za do 20 odstotkov. Kot pravijo na obrambnem ministrstvu, bo ura letenja z vključenimi stroški dela stala 4221 evrov.
Zavod je po besedah direktorice prevoze doslej zagotavljal na podlagi dogovorov z različnimi podjetji, ki nudijo letalske prevoze. Zaradi zapiranja nekaterih takšnih podjetij in nastajanja novih so bili izvajalci prevozov pogosto pod vprašajem, življenja bolnikov pa so odvisna od hitrosti presaditve. Iskanje stabilnejšega partnerja je bilo tako razumljivo, še dodaja Avščeva.
Soglasje k podpisu pogodbe je že dala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, na zavodu pa zdaj pričakujejo, da jo bodo podpisali v prihodnjem tednu.