Kljub ambicioznim načrtom se je izkazalo, da po štirih letih, odkar ga je v upravljanje prevzela občina, niso tam, kjer bi si želeli biti. Načrt razvoja Akvarija M, ki je eden najbolj raznovrstnih v državi, se namreč ni uresničil. V zadnjih letih bi moral naraščati obisk, moral bi se posodabljati, a se dogaja ravno obratno. Ko je občina leta 2011 od Valterja Majnika odkupila akvarij, je bil njen cilj okrepiti in razviti še eno turistično atrakcijo, ki bo obiskovalcem Idrije predstavljala zanimivo točko za postanek. Pomemben podatek, ki potrjuje stagnacijo, je, da je v štirih letih število obiskov padlo na samo 1900.
Očitno dr. Dejanu Gmajnarju in njegovi ekipi, ki akvarij pod lastništvom občine upravlja od leta 2012, ni uspela izvedba načrta osamosvojitve. Gmajnar v poročilu, v katerem razlaga svoj vidik za neuspeh, navaja, da gre velika mera odgovornosti za položaj občini, ki je znižala financiranje.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
V štirih letih je občina sicer vanj vložila 170.000 evrov, letna finančna injekcija pa se je lani znižala zaradi krize. Odločitev, kaj naj občina naredi z njim, bo težka. Predvidevajo, da bi v tem in naslednjih letih za akvarij namenili le okoli 15.000 evrov. Trenutno občinska uprava razmišlja o tem, da bi poiskali nove upravljavce. Kot pove direktorica idrijske občinske uprave Mojca Rempkar Planinc, »če akvarij predstavlja breme in nima rezultatov, ki so bili pričakovani, je treba ukrepati«. Zato je občinski svet na nedavni seji sklenil, da se prek upravljavca, Centra za idrijsko dediščino, poišče nove sodelavce, ki bodo poskušali akvarij oživiti na drugačen način in z novimi ukrepi akvarij.
Če ne bo prišlo do pozitivnega premika, bodo razmislili o prodaji akvarija, je še povedala Remškar Planinčeva in dodala: »Vedeti je treba, da akvarij ni prva prioriteta idrijskega turizma.«