Slovenija

Boj za sodišče

žk
16. 3. 2015, 17.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Eno od sodniških mest na sodišču v Luksemburgu zaseda naš državljan. Poslanci bodo izbirali med dr. Verico Trstenjak in dr. Markom Ilešičem.

V četrtek bodo poslanci državnega zbora odločali tudi o tem, kdo bo na Sodišču EU v Luksemburgu naslednja štiri leta delil pravico v imenu naše države. Predsednik Borut Pahor je izmed šestih kandidatov izbral dva, med katerima bodo izbirali poslanci.

Dr. Marko Ilešič, eden najbolj eminentnih slovenskih pravnikov, je že od leta 2004 sodnik v Luksemburgu. Preden je postal sodnik, je bil profesor civilnega, gospodarskega in mednarodnega zasebnega prava na pravni fakulteti v Ljubljani, na kateri je bil tudi prodekan in dekan. Je avtor številnih pravnih del, bil je tudi predsednik športnega razsodišča Slovenije, predsednik borznega razsodišča v Ljubljani, arbiter pri Gospodarski zbornici Slovenije, arbiter pri mednarodni trgovinski zbornici v Parizu, član mednarodne zveze pravnikov ter predsednik Zveze društev pravnikov Slovenije, ki mu je podelila tudi nagrado za življenjsko delo.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

A kljub zavidljivemu življenjepisu je dr. Verica Terstenjak več kot dostojna konkurentka. Diplomirala je leta 1985 na pravni fakulteti v Ljubljani. Leta 1987 je opravila pravosodni izpit in doktorirala leta 1995. Od leta 1994 do 1996 je bila vodja pravne službe na ministrstvu za znanost in tehnologijo, od leta 1996 do leta 2000 pa državna sekretarka na tem ministrstvu. V letu 2000, med vlado dr. Andreja Bajuka, je bila tudi generalna sekretarka Vlade Republike Slovenije.

Že od leta 1996 deluje na pravni fakulteti v Mariboru (od leta 2006 kot redna profesorica za civilno in evropsko pravo), saj je, kot sama večkrat poudari, v Ljubljani niso hoteli. Od leta 1997 pa do danes je kot gostujoča predavateljica delovala na fakultetah na Dunaju, v Freiburgu, Hamburgu, Bonnu, Amsterdamu, Salzburgu, Heidelbergu, Zürichu in Liechtensteinu.  

Od leta 2004 do 2006 je bila sodnica na Sodišču Evropskih skupnosti v Luksemburgu, med letoma 2006 in 2012 pa je bila celo generalna pravobranilka na Sodišču Evropske unije in tako v tem času tudi Slovenka z najvišjo funkcijo zunaj domovine. Od leta 2013 je profesorica evropskega prava na pravni fakulteti Univerze na Dunaju. 

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja