Računsko sodišče je poleg poslovanja Družbe za upravljane terjatev bank (DUTB) v letu njene vzpostavitve revidiralo še vzpostavitev pogojev za delovanje DUTB in prenos slabih bančnih posojil na DUTB s strani vlade in ministrstva za finance. Pri tem je ugotovilo, da vlada in ministrstvo pri tem nista ravnala učinkovito.
"Revidirancem svetujemo, naj ne izgubljajo energije s predstavljanjem argumentov, ki so javnosti zakriti, temveč da premislijo o tem, da jih javnosti odprejo, ter se raje osredotočijo na pripravo odzivnega poročila čimprej," je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel. Časa za njihovo pripravo imajo 90 dni, a jih revizorji pričakujejo mnogo prej, je dodal.
Sodišče je pri poslovanju DUTB v letu 2013 ugotovilo več nepravilnosti oz. pomanjkljivosti. Veliko jih je na področju plačne politike, kjer so velika nesorazmerja znotraj DUTB, sploh pa v primerjavi z drugimi družbami v državni lasti. Pri sklepanju pogodb z zunanjimi izvajalci je ugotovilo kršitev zakona o javnem naročanju, ki velja tako v Sloveniji kot v EU, in sum že omenjenega kaznivega dejanja.
"DUTB je v letu 2013 predstavljalo izjemno poslovno okolje, polno izjem, z izjemnimi prejemki," je povzel Vesel in opozoril, da ni mogoče pojasniti, zakaj je vlada s takšno politiko poslovanja in prejemkov soglašala toliko časa. Ne moremo pristati na argumentacijo, da so pravi strokovnjaki toliko vredni, ker bi to pomenilo, da so na položajih v drugih državnih družbah nestrokovni kadri, je menil.
Kot je opozoril, ima vlada neposreden vpliv na DUTB, saj ona imenuje neizvršne direktorje. "Vlada ima vse niti v svojih rokah, to pomeni tudi odgovornost," je dejal. Lahko neposredno vpliva na spremembe v DUTB, a se to doslej ni zgodilo.
Vesel je med drugim opozoril še na eno zanimivost. Uradni delovni jezik v DUTB je angleščina, kar je v nasprotju z zakonom o javni rabi slovenščine. Tako se je dogodilo, da so bile nekatere pogodbe sklenjene v angleščini in so bile naknadno prevedene, njihova vsebina pa odstopa od originala, kar bi v primeru spora lahko predstavljalo precejšnjo težavo.