Brence je pojasnil, da so takoj zavarovali vse dohode, že danes pa so začeli z odstranjevanjem najhujših posledic, ki bi lahko pomenile nevarnost. Ko bo to v naslednjih dveh dneh opravljeno, bodo jamo zavarovali, ker je lastnik gradu država, pa so z ministrstvom za kulturo dogovorjeni, da bodo takoj zatem začeli z izdelavo ocen statike in projekta za sanacijo poškodovanega dela obzidja.
Stroške sanacije bo morala pokriti država kot lastnik gradu, je še povedal. Dodal je, da dostop na grad kljub dogodku za obiskovalce ne bo v ničemer moten, prav tako bodo mesto plazu dobro zavarovali. Ker ne gre za majhen poseg, pa bo sanacija vseeno trajala kar nekaj časa.
O tem, kolikšna je škoda oziroma koliko bo stala sanacija, Brence za zdaj ne želi špekulirati, saj da bi bila vsakršna ocena izrečena na pamet.
Ptujski župan Miran Senčar je povedal, da so si poškodbe ogledali takoj, skupaj z vodstvom pokrajinskega muzeja pa so opravili vse najnujnejše ukrepe. Po navodilih geofizikov potekajo najnujnejša sanacijska dela, predvsem odstranitev odvečne zemljine, da ta ne bi več tiščala ob zid.
"Poročilo stroke še ni dokončno, a za zdaj pravijo, da če ne bo dežja, da ne pričakujejo nadaljnjega vdora, v nasprotnem primeru pa do tega lahko pride. Zato smo s sanacijo začeli takoj, ministrstvo za kulturo pa bo že naslednji teden poslalo svoje strokovnjake, ki bodo pripravili načrt sanacije in z njo tudi takoj začeli," je povedal Senčar.
Na mestni občini so takoj stopili tudi v stik s stanovalci pod grajskim hribom in jih pozvali, naj zaradi del danes ne hodijo po dvorišču, hkrati pa so tudi zaprli vse ulice, ki vodijo proti nevarnemu območju. Med stanovalci so potencialno ogrožene dve ali tri družine, je povedal Senčar.
Župan je bil že v prvem odzivu kritičen do države, ki da se v številnih primerih ne izkazuje kot dober in skrben gospodar kulturnih spomenikov. Krivde za tokratni dogodek župan sicer ne vali na državo. Morda je del krivde tudi na pokrajinskem muzeju, a dejstvo je, da grad že na zunaj deluje precej neurejen, čeprav gre za enega od magnetov, ki na Ptuj pritegnejo veliko število turistov, pravi.
Iz ministrstva za kulturo so popoldne sporočili, da so predstavniki Zavoda za varstvo kulturne dediščine kmalu po obvestilu o dogodku opravili strokovni ogled in bodo ministrstvu v petek podali poročilo o nastali škodi. Prav tako so stopili v stik s ptujsko občino.
Po zbranih poročilih pristojnih strokovnih služb bo upravljavec poskrbel za odstranitev posledic udora in najbolj nujno zaščito, Zavod za varstvo kulturne dediščine pa bo v skladu s svojimi pristojnostmi nadziral potek sanacije tega kulturnega spomenika.
Ptujski grad so okoli 12. stoletja na griču nad mestom zgradili salzburški nadškofje kot takratni fevdalni gospodarji Ptuja, danes pa je urejen kot muzej. V njem so razstavljena srednjeveška glasbila, tradicionalne pustne maske in liki s tega območja, v grajski galeriji pa muzej hrani nekatere izjemne primerke gotskih in baročnih umetnin na Slovenskem.