Slovenija

FOTO: Padel južni del obzidja ptujskega gradu

STA/J.P.
26. 2. 2015, 11.09
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Do sredinega zemeljskega plazu, ki je odtrgal okoli 25 metrov grajskega dvorišča z obzidjem na jugozahodnem pobočju znamenitega ptujskega gradu, je po prvih ugotovitvah geofizika prišlo zaradi mokrega terena in korenin, ki so zajedale zid na oslabljeni podlagi, je povedal v. d. direktorja Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož Andrej Brence.

Gabrijel Toplak

Brence je ob tem še pojasnil, da so takoj zavarovali vse dohode, že danes pa so začeli z odstranjevanjem najhujših posledic, ki bi lahko pomenile nevarnost. Ko bo to v naslednjih dveh dneh opravljeno, bodo jamo zavarovali, ker je lastnik gradu država, pa so z ministrstvom za kulturo dogovorjeni, da bodo takoj zatem začeli z izdelavo ocen statike in projekta za sanacijo poškodovanega dela obzidja.

Gabrijel Toplak

O tem, kolikšna je škoda oziroma koliko bo stala sanacija, Brence za zdaj ne želi špekulirati, saj bi bila vsakršna ocena izrečena na pamet. Stroške sanacije bo morala pokriti država kot lastnik gradu, je še povedal in dodal, da dostop na grad kljub dogodku za obiskovalce ne bo v ničemer moten, prav tako bodo mesto plazu dobro zavarovali. Ker ne gre za majhen poseg, bo sanacija vseeno trajala kar nekaj časa.

Gabrijel Toplak

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Na ministrstvu za kulturo se za zdaj za STA na dogodek še niso odzvali, ptujski župan Miran Senčar pa bo svoje povedal dopoldne. O po njegovem zaskrbljujoči nesreči na znamenitem gradu nad najstarejšim slovenskim mestom je sicer že v sredo na Facebooku zapisal, da pričakuje čim prejšnje ukrepanje države, ki se v številnih primerih ne izkazuje kot dober in skrben gospodar kulturnih spomenikov.

Gabrijel Toplak

Ptujski grad so okoli 12. stoletja na griču nad mestom zgradili salzburški nadškofje kot takratni fevdalni gospodarji Ptuja, danes pa je urejen kot muzej. V njem so razstavljena srednjeveška glasbila, tradicionalne pustne maske in liki s tega območja, v grajski galeriji pa muzej hrani nekatere izjemne primerke gotskih in baročnih umetnin na Slovenskem.