V primerjavi z decembra obravnavanim prvotnim predlogom, po katerem je bila opravljena enomesečna javna razprava, je proračun zdaj za dobrih pet odstotkov višji. Kot je pojasnil župan Miran Senčar je tako predvsem zaradi dodatnih sredstev za P&R parkirišče na Zadružnem trgu, za kar so se dodatno zadolžili.
"Drugih virov financiranja ni, zato smo morali za ta projekt, deloma pa tudi za dokončanje projekta odvajanja in čiščenja odpadne vode, najeti 770.000 evrov kredita," je dejal Senčar, ki zavrača morebitne pomisleke, da proračun ni investicijsko naravnan, saj skoraj 40 odstotkov predstavljajo investicije, ob tem pa priznava, da gre predvsem za tiste investicije, ki so jih začeli že v prejšnjih letih.
Največ investicijskega denarja bo tako namenjenega za že omenjeni projekt odvajanja in čiščenje odpadnih voda na Ptujskem polju, in sicer tri milijone evrov, 1,8 milijona evrov bo šlo za izgradnjo nove Osnovne šole Ljudevita Pivka, za nadaljevanje obnove dominikanskega samostana pa 1,4 milijona evrov. Nekaj se bo našlo še za energetske sanacije v osnovnih šolah in dokončanje podhoda pod Borovim ter nekatere manjše projekte.
Predlog proračuna so po krajši razpravi podprli svetniki vseh skupin, saj se zavedajo, da razmere za občinske investicije trenutno niso najboljše. Nekdanji župan Štefan Čelan je dejal, da so bile napovedi še pred novim letom bistveno slabše, potem ko je mestna uprava proračun dopolnila z nekaterimi projekti, ki so že bili v izvajanju, pa ga bo tudi njegova lista podprla. "V 95 odstotkih je proračun takšen, kot smo ga načrtovali že oktobra," je dejal Čelan.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
V SDS menijo, da je predlog proračuna optimalen, glede na to, da je država občinam odvzela še nekaj denarja, hkrati pa pričakujejo, da bodo na občini pri posameznih postavkah skušali še kaj privarčevati ter denar nameniti za obnovo javne infrastrukture. V SD so bili celo presenečeni nad korektnostjo mestne uprave glede njihovih predlogov in čeprav z vsem niso zadovoljni, boljše trenutno ne gre, priznavajo.
Na ptujski občini so proračun sestavili ob predpostavki, da bo povprečnina v prvem polletju znašala 525, v drugem pa 500 evrov. V primeru, da država ne bo zagotovila manjših stroškov občin, kot je obljubila, potem Senčar pričakuje, da bodo vrnili tudi odvzetih 25 evrov, s tem pa bi na Ptuju lahko izpeljali še nekaj dodatnih projektov. Za zdaj pa je najpomembnejše dokončanje že začetih, saj bi jim sicer grozilo vračanje evropskega denarja.
Praktično brez razprave pa so mestni svetniki potrdili dvig cen komunalnih storitev, čeprav Senčar pravi, da ne gre za dvig, pač pa za znižanje doslej stoodstotne subvencije omrežnine, ki jo je novi župan že na prejšnji seji označil kot predvolilni bombonček. Ne glede na to, kako na ptujski občini to imenujejo, za občane to pomeni dvig položnic za približno 5,3 evra.
Potem ko je mestni svet na januarski kleti že znižali subvencijo za oskrbo z vodo, so tokrat iz 100 na 65 odstotkov znižali še subvencije pri omrežnini za odvajanje in čiščenje odplak. Letos po Senčarjevih besedah podražitev na tem področju ne pričakujejo več, v naslednjih letih pa bodo zagotovo "bonitete" občanom padle na ničlo.