Slovenija

Ministrica ovinkari - šolnine malo drugače

Luka Tetičkovič
18. 2. 2015, 19.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je deležnikom v presojo poslalo koncept predloga zakona o visokem šolstvu. Ta se neuspešno poskuša sprejeti že vrsto let in vrsto vlad. Izvirni greh odnosa države do visokega šolstva je že vse od osamosvojitve odsotnost sistemskega financiranja. Povedano drugače, nobena vlada doslej ni šolstvu zagotovila zakonskega vira financiranja.

Arhiv Svet24

Financiranje je vsako leto posebej potekalo prek podzakonske uredbe, zaradi česar je bilo visoko šolstvo podvrženo samovolji posameznih oblasti. Da je to neskladno z ustavo, saj da posega v avtonomijo visokega šolstva, je leta 2011 ugotovilo tudi ustavno sodišče.

Pomladne stranke so bile glede tega nagnjene k odtegovanju sredstev javnim zavodom in višanju javnih sredstev zasebnim koncesionarjem. Tranzicijske sile so počele nasprotno, a vsaj lanski poskus Socialnih demokratov (SD), ki je sicer v zakonu fiksiral sistemsko financiranje javnih univerz, je naletel na razmeroma široko nasprotovanje študentov in akademikov, saj so v njem videli prikrito uvajanje šolnin.

»Ob študiju tudi delam in sem tako, po pravilih našega oddelka, manjkala prevečkrat, kljub neprestanemu prilagajanju in kombiniranju nemogočih urnikov.« Študentka psihologije Erika

Financiranje ostaja jabolko spora. Predlog koncepta ga po stari navadi ni fiksiral, a je korak v smeri večje stabilnosti. Pristojno ministrstvo namerava z javnimi in zasebnimi visokošolskimi zavodi odslej podpisovati triletno pogodbo, ki bo pogojena z merljivimi cilji in kazalniki. Pri tem se sklicuje na mnenje Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu, da so nekatere študijske smeri na večjih visokošolskih zavodih podvojene in nezanimive za vpis, zato bi lahko »zavodi ukinili nepotrebne študijske programe z majhnim vpisom in tako izboljšali svoje finančno stanje«.

Trend slovenskega študentovstva, da se na študij vpišejo, ampak ga ne končajo, poskušajo zajeziti z »vzpostavitvijo vračanja določene višine sredstev v primeru nedokončanja študija«. Kaj to pomeni za študente, ki jih je bolonjska reforma potisnila v srednješolski režim obvezne prisotnosti na predavanjih in vajah ter celo dosledno »delanje domačih nalog«? Štiriindvajsetletna Erika, študentka druge stopnje psihologije na Filozofski fakulteti UL, pojasnjuje: »Nekateri profesorji pri predavanjih celo nalagajo domače naloge, in to na magistrski stopnji, kjer bi po mojem mnenju morali pričakovati več samoiniciativnosti in odgovornosti študentov, ne pa discipliniranja z uporabo pedagoških prijemov, ki so sicer značilni za obvezno osnovno šolo.«

Profimedia, arhiv Svet24, ŠOS

Schmidt poziva, naj v primeru neuspešnosti tudi ministri vračajo sredstva. 

»Sama ob študiju tudi delam in sem tako, po pravilih našega oddelka, manjkala prevečkrat, kljub neprestanemu prilagajanju in kombiniranju nemogočih urnikov, ki so med drugim posledica prostorske stiske fakultete, ki jo obiskujem.« Oddaje seminarskih nalog in opravljanje izpitov Erika sicer uspešno rešuje, a vse kaže, da kljub povprečni oceni 8,5 ne bo uspešno opravila letnika, ker je preveč manjkala pri nekem seminarju, zaradi česar ne bo mogla pristopiti k izpitu. Akademski mlini glede tega ne predvidevajo alternativnih rešitev. Miha Kordiš, poslanec Združene levice, temu dodaja: »Stroški študija se prenašajo na pleča študentov in njihovih družin, kot da je bilo finančno discipliniranje še kadarkoli odgovor na sistemske vzroke brezposelnosti in brezperspektivnosti mladih.«

Pristojna ministrica Stanka Setnikar Cankar v predlogu koncepta razmišlja tudi o ustanovitvi politehnik, ki bi bile prek povezovanja strokovnih šol z (ne)gospodarstvom usmerjene predvsem v strokovno izobraževanje. Tretjina njihovega profesorskega kadra pa bi morala imeti praktične izkušnje iz »neakademskega sveta«. Kordiš se do tega kritično opredeljuje: »Ministrica dostojno sledi svojim predhodnikom v izvajanju neoliberalizacije visokošolskega prostora: izobraževanje se pod krilatico sodelovanja z gospodarstvom podreja kapitalu, ne pa potrebam prebivalstva.«

K snovanju osnutka ZViS ministrstvo vabi pristojne deležnike, ki imajo do 3. marca čas za komentarje.


Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste