Občani so zlasti po zaslugi Civilne iniciative Glas ljudstva in opozicijske svetniške skupine občinskega sveta v prejšnjem mandatu, imenovane Ljudska alternativa, dosegli znižanje komunalnega prispevka. Afera je nedvomno vplivala tudi na razplet na zadnjih lokalnih volitvah in zamenjavo župana. A ta zgodba za nekatere še ni končana.
Zoper oba glavna akterja – vodjo Civilne iniciative Glas ljudstva Sama Hudoklina ter vodjo Ljudske alternative Alberta Pavliča – ter še zoper tri osebe iz CI (Vinko Stopar, Marjan Riosa, Samo Kečkeš) na novomeškem okrožnem sodišču potekajo različni kazenski oz. odškodninski postopki, ki jih je sprožil prejšnji župan Franc Hudoklin in menda tudi občina Šentjernej, kar naj bi pisalo na ovadbah.
»Ti ljudje niso imeli od tega nobene neposredne koristi, so pa mnogim olajšali plačilo. Zdaj, ko so v različnih postopkih, se morajo znajti sami, si sami plačevati drage odvetnike, morda tudi denarne kazni, za katere nimajo denarja,« je dejal Luka Luzar.
Župan Radko Luzar je dejal, da mora občina stati za takimi občani, ki so delali za dobro vseh, obenem pa je povedal, da mu je pooblaščena odvetniška družba Škerlj, ki sodeluje z občino, zagotovila, da občina Šentjernej zdaj ne toži nikogar in da ne vodi nobenega postopka zoper občane. Tudi do nedavnega direktor občinske uprave mag. Stane Galič je zagotovil, da občina Šentjernej v letih 2013 in 2014 v njegovi vednosti v zvezi s temi zadevami ni ovadila nobenega občana. »Če je to storil sam bivši župan in v čigavem imenu, jaz nisem bil obveščen, govori pa to javnost. Pravniških oz. odvetniških storitev za te zadeve občina z mojim naročilom ali vedenjem ni plačevala nikomur,« je še dodal.
Albert Pavlič, eden od peterice, ki je zaradi omenjenih aktivnosti pristal na sodišču, je prepričan drugače. Obljubil je, da bo na občino in vsem svetnikom dostavil originalne dokumente, ki pričajo o tem, da občane toži tudi občina. Predlagal je dva sklepa: da občina umakne vse tožbe s strani občine Šentjernej in župana kot institucije, saj takratni občinski svet o tem ni odločal in prejšnji župan o teh potezah tudi ni seznanjal občinskega sveta, ter da občina vsem toženim občanom zagotovi brezplačno pravno pomoč. Občani, ki so zaradi komunalne afere v sodnih postopkih, čeprav občinska uprava zatrjuje, da za plačila odvetnikom v teh primerih denar ni šel iz občinskega proračuna, menijo drugače in ugotavljajo, da nakazila odvetniški družbi sovpadajo z vloženimi kazenskimi ovadbami. A menijo, da je to stvar kontrole novega nadzornega odbora občine.
Svetniki so z osmimi glasovi za izglasovali oba sklepa, nekateri pa so glasno izrazili svoje pomisleke, češ da stvari niso najbolj jasne in se sploh ne ve dobro, kdo koga toži in zakaj. Odločen je bil Jože Švalj (SLS), ki je v prejšnjem mandatu sodil v koalicijski »glasovalni stroj« Franca Hudoklina: »Glasoval bom proti. Z nekaterimi ste zelo grdo delali, pljuvali ste tudi po meni, prižigali sveče, poškodovali ste nepremičnine v lasti občine … Zdaj pa od občine pričakujete brezplačno pravno pomoč?! Veste, kaj ste delali, zdaj pa za to tudi odgovarjajte!«
Ali in kako bo pet občanov dobilo brezplačno pravno pomoč, še ni jasno. To pomoč sicer ureja poseben zakon in je ne zagotavlja občina, ampak sodišča.