Slovenija

Cena in ponudba krpljanja ter sankanja

Sašo Avramovič
17. 2. 2015, 17.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Pred nami sta dva tedna šolskih počitnic, ki še kako razveselijo slovenske osnovnošolce in srednješolce. Veliko družin se bo te dni odpravilo na smučišča, na proge za tek na smučeh, drsališča … Če se ne boste odločili za slednje, pa lahko med drugim izberete sankanje ali krpljanje.

Profimedia

Na prvem mestu med zimskimi športnimi dejavnostmi sta še vedno smučanje in tek na smučeh, veliko ljudi pa se odloči tudi za druge aktivnosti, recimo drsanje, sankanje, krpljanje in podobno.

Urejenih sankaških prog po Sloveniji je kar nekaj, največ pa jih je na Gorenjskem. Med drugim se lahko za sankanje odločimo v Gozdu Martuljku, kjer dnevno sankanje za skupine izvajajo po predhodnem dogovoru, nočno sankanje pa je mogoče (ob primernih vremenskih razmerah) vsak dan ob 17.00, 19.00 ter 21.00. Čakata vas dva spusta, kar zagotavlja okoli pet kilometrov sankaških užitkov. Cena za dnevno sankanje je 10 evrov/osebo, za nočno sankanje pa bo treba odšteti 15 evrov/osebo. Cena vključuje tako prevoz na vrh sankaške proge (2-krat) kot izposojo sani.

Ena izmed priljubljenih sankaških prog pri nas je tudi sankaška proga Mangart, možno pa je tako dnevno (14.30 in 16.00) kot nočno sankanje (17.30, 19.00, 20.30). Proga je dolga dva kilometra, po njej pa se spustite trikrat. Dnevno sankanje stane 20, nočno pa 25 evrov. Cena vključuje sani, čelado, varnostni jopič, za nočno sankanje tudi čelno svetilko in prevoz na sankališču s terenskimi vozili.

Profimedia

Nočno sankanje pa je med drugim možno tudi na Krvavcu. Poteka po delno osvetljeni progi, ki je posebej za nočno sankanje pripravljena ob petkih in sobotah zvečer ter vsak dan med zimskimi šolskimi počitnicami. Za odraslega sankanje z izposojo sani stane 19 evrov, za mlade (14–19 let) in seniorje (od 65 let) 17 evrov ter za otroke (do 14 let) 14 evrov.

Poglejmo še nekaj lokacij, kjer lahko krpljamo. Med drugim tudi na Rogli, kjer se lahko denimo odločimo za vodeno dnevno krpljanje od hotela Planja do Koče na Pesku in nazaj s povprečnim časom pohoda 2 uri. Cena je 15 evrov/osebo. Prav tako se lahko od omenjenega hotela podamo do Lovrenških jezer. Vse skupaj (v obe smeri) traja okoli 3 ure, cena pa je 20 evrov/osebo.

Krpljanje je mogoče tudi po Pokljuki, kjer je na voljo ogromno poti za to športno dejavnost. Med drugim je možno vodeno krpljanje (za najmanj 5 oseb), ki do 2 uri stane 24 evrov, od 3 do 4 ur pa 37 evrov. Če je skupina večja (najmanj 10 oseb), krpljanje do 2 ur stane 20, od 3 do 4 ur pa 33 evrov. Najem ustrezne opreme je že vključen  v ceno.

Vodeni pohod s krpljami je možen tudi v Bovcu z okolico. S krplji lahko tam raziskujemo še nedotaknjene snežne poljane alpskih dolin v Triglavskem narodnem parku. Gre za vodeni pohod do 2 oziroma 3 ur, cena krajšega pohoda je 15 evrov/osebo, cena daljšega pa 25 evrov/osebo. V ceno so vključeni najem celotne opreme, vodenje in prevoz do izhodišč.