Slovenija

Zagovorniki privatizacije v Ljubljani za več delovnih mest in manj politike v gospodarstvu

STA/ mv
7. 2. 2015, 15.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Zagovorniki privatizacije, ki se zavzemajo za depolitizacijo slovenskega gospodarstva, so se danes zbrali v Ljubljani, kjer so poudarili pomen privatizacije za razvoj gospodarstva in odpiranje novih delovnih mest. Podjetniki, ki so predstavili svoje izkušnje, so se strinjali, da državno lastništvo zavira gospodarsko rast in razvoj Slovenije.

sta
Podporniki privatizacije

Predsednik društva Evropska Slovenija, enega izmed organizatorjev današnjega srečanja, Damir Črnčec je uvodoma dejal, da pobudniki peticije niso pričakovali takšne podpore, saj so doslej zbrali že prek 11.000 podpisov. "Hočemo državo, ki ne bo ujeta v ideološke zablode preteklosti. Hočemo enake možnosti za vse," je poudaril. Po njegovem mnenju so podpisniki s tem razbili mit, da vsi v Sloveniji nasprotujejo privatizaciji. "Zavzemamo se za transparentno in javno privatizacijo, zmaga pa naj tisti, ki ponudi več," je še dejal Črnčec. Osnovna in edina funkcija podjetja je, da ustvarja dobiček, je prek videokonference dejal ustanovitelj Datalaba Andrej Mertelj. "Za socialno korektivo imamo Karitas, za zaposlovanje pa zavod," je poudaril. V Sloveniji se po njegovem mnenju pogosto zgodi, da kateri od sistemov ne deluje, njegovo vlogo pa se nadomešča z ostalimi segmenti, tudi podjetji v državni lasti. Ekonomist Igor Masten je delil svoje izkušnje kot nekdanji član nadzornega sveta NLB in dejal, da državno lastništvo ubija slovensko gospodarstvo zaradi navezave interesnih skupin s politiko. "Zaradi lastniške in upravljalske prepletenosti je bilo v Sloveniji onemogočeno uspešno spopadanje s krizo," je dejal.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Privatizacija kot prva osnova zagona

Tuje lastništvo sicer samo po sebi ne prekine vezi med politiko in gospodarstvom. Prodaja podjetij, kot je Telekom Slovenije, tujim podjetjem v državni lasti tako po njegovem mnenju še ne pomeni prave privatizacije. Breme neuspešne tranzicije je začelo spodjedati temelje naše družbe, pa je prepričan podjetnik Igor Akrapovič. Privatizacija kot prva osnova zagona, ki bi državi zagotovila srednjeročna in prepotrebna sredstva za reforme, bi po njegovem mnenju v državo pripeljala svež kapital, razvoj in priključitev progresivnim srednjeevropskim gospodarskim tokovom. Srečanje so organizirali pobudniki peticije za privatizacijo in depolitizacijo slovenskega gospodarstva, za katero stojijo organizacije Mladi za spremembe, Evropska Slovenija, Svetilnik, IBEX - mladi za svobodno prihodnost, Misli svobodno in Akademsko društvo Pravnik. V Ljubljani pa danes poteka tudi shod proti prodaji državnega premoženja, ki ga je organizirala skupnost Državljani proti razprodaji, v okviru katere so se povezali sindikati, vstajniška gibanja in organizacije civilne družbe.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja