Slovenija

Halogenske sijalke le niso tako 'eko'!

STA/M.J.
23. 1. 2015, 08.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Halogenske sijalke z oznako 'eko' niso tako energetsko učinkovite, kot se jih oglašuje v nekaterih trgovinah po EU. Porabijo namreč desetkrat več energije kot npr. LED sijalke, je pokazala raziskava okoljske skupine Coolproducts, ki jo je v četrtek povzel bruseljski spletni bilten Euractiv.

Arhiv Svet24

Oznaka 'eko' naj bi v skladu z definicijo Evropske komisije predstavljala izdelke, ki imajo manjši vpliv na okolje v primerjavi z drugimi produkti v isti skupini izdelkov.

Vendar pa podjetja, kot sta nizozemski proizvajalec elektronike Philips in nemški proizvajalec izdelkov za razsvetljavo Osram, večino halogenskih sijalk označita z 'eko', čeprav dejansko sodijo v kategoriji C ali D, ki predstavljata enega najnižjih razredov po učinkovitosti.

"Ne glede na to, ali gre za zeleni spin ali manipuliranje s potrošniki, je učinek enak - ljudje mislijo, da varčujejo z energijo, dejansko pa kupijo najslabše žarnice na trgu," je povedal Stephane Arditi iz skupine Coolproducts.

V Philipsu so za Euractiv povedali, da so na embalaži vseh izdelkov vse potrebne informacije, na podlagi katerih lahko potrošniki sprejmejo odločitev o nakupu njihovih žarnic.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

V Osramu so šli še nekoliko dlje in pojasnili, da je lahko oznaka 'eko' tudi okrajšava za ekologijo, v angleškem jeziku pa tudi za gospodarstvo (eco - economy).

Kot so dejali, halogenske sijalke ne vsebujejo živega srebra, zato jih je mogoče vreči med gospodinjske odpadke, nimajo pa niti elektronskih sestavnih delov in zato ne izžarevajo elektronskih magnetnih polj.

Skupina Coolproducts, ki je raziskavo izvedla v trgovinah v Belgiji, Veliki Britaniji, Nemčiji, Franciji, Italiji in Španiji, zdaj razmišlja, da bi pravno ukrepala proti podjetjem, ki zavajajo potrošnike.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu