Židan je na novinarski konferenci na zbornici ocenil, da so leto na ministrstvu začeli dobro, saj jim je finančno ministrstvo za januar odobrilo 46 milijonov evrov likvidnostnih sredstev, s tem pa se je med drugim omogočilo tudi izplačilo prvega paketa za neposredna plačila. "Kot kaže, nam bo za februar odobrena likvidnost za izplačila v višini 80 milijonov evrov, takšen tempo pa želimo obdržati vse leto," je dejal Židan.
Letošnje leto bo, tako Židan, stresno, tudi zaradi uvajanja nove kmetijske politike, prvi resni preizkus pa bo subvencijska kampanja, v okviru katere bo razdeljenih skoraj 210 milijonov evrov sredstev. Del sredstev bo izplačan letos, del pa v začetku prihodnjega leta.
"Ne gre samo za neposredna izplačila, temveč tudi za denar, vezan na območja z naravnimi omejitvami, okoljske ukrepe ter ekološko kmetovanje," je dejal Židan. Napovedal je, da bodo letos objavljeni prvi večji razpisi, nekateri pa tudi realizirani.
Začasni podatki o kmetijski proizvodnji v lanskem letu so po mnenju Židana spodbudni, saj kažejo, da se je dohodek na zaposlenega v kmetijstvu v Sloveniji povečal za dobrih 13 odstotkov, kar je največ med članicami EU. "Lansko leto je bilo bistveno boljše od predhodnega, tako glede količinske kot tudi vrednostne proizvodnje," je izpostavil minister in dejal, da se je glede na začasne podatke povečal tudi faktorski prihodek in se približal vrednosti iz leta 2011, ki je bilo za kmetijstvo najboljše po osamosvojitvi.
Državna sekretarka Tanja Strniša je dejala, da je Slovenija danes poslala zadnjo različico programa razvoja podeželja na Evropsko komisijo, tako da odločbo na ministrstvu pričakujejo med 15. februarjem in 31. marcem. "Skratka, naše delo je glede tega v celoti opravljeno," je dejala. Brez potrditve programa razvoja podeželja v spomladanskem roku izvedba ukrepov v letošnjem letu po njenem mnenju ne bi bila možna.
V okviru obiska se je minister danes srečal z zaposlenimi v organih, ki so v pristojnosti ministrstva, s sodelavci pa so obiskali tudi nekatera podjetja in kmetije v regiji. Državni sekretar Miha Marenče si je med drugim ogledal odpravo posledic žledoloma in spomnil, da je žledolom lani prizadel tudi gozdove v južnem oz. jugozahodnem delu osrednjeslovenske regije.
"Pohvalimo se lahko z izredno uspešno sanacijo, saj smo lani uspeli sanirati približno 40 odstotkov poškodovane mase, od tega pa je več kot polovica iglavcev," je dejal. Zaradi vremenskih razmer bo, kot je dejal, potrebno pozornost posvetiti še spravilu ostalih iglavcev, saj se kažejo nova žarišča lubadarja.
Dejal je, da si na ministrstvu želijo ustanoviti državno podjetje, ki bo gospodarilo z vsemi gozdovi v državni lasti. Osnutek zakona bo, kot je napovedal, v javni razpravi aprila, sledila bo obravnava na vladi, DZ pa bi tako zakon obravnaval še pred poletjem.