Slovenija

Štrukelj: Varčevalni ukrepi ministrstva pomenijo zniževanje kakovosti javnega šolstva

STA
13. 1. 2015, 15.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ukrepi, s katerimi namerava ministrstvo za izobraževanje v letošnjem letu privarčevati najmanj deset milijonov evrov, po oceni glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja pomenijo zniževanje kakovosti javnega šolstva. Pri tem napoveduje, da bodo v sindikatu slednjo "krčevito branili". Neracionalne se mu zdijo tudi zahteve po še dodatnih ukrepih.

Arhiv Svet24

Po Štrukljevi oceni je neproduktivno, da vlada zdaj sili posamezne resorje, da privarčujejo sredstva, ki jih njej ni uspelo privarčevati v pogajanjih o plačah s sindikati javnega sektorja. "Takrat je vlada rekla, da je z izpogajanim zadovoljna, zdaj pa po ovinku z enostranskimi potezami predvideva nekatere ukrepe. To ne more pripeljati drugam kot do konflikta," je opozoril Štrukelj.

Ukrepi, ki jih je 1. januarja začelo izvajati ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport in s katerimi naj bi privarčevali 10 milijonov evrov, po Štrukljevih besedah pomenijo zniževanje kakovosti javnega šolstva.

Kot popolnoma neracionalno ocenjuje zahtevo finančnega ministrstva, naj ministrstvo za izobraževanje poleg že omenjenih 10 milijonih evrov letos privarčuje še nekaj dodatnih deset milijonov. "To bi namreč pomenilo le poseg v položaj zaposlenih, ki pa ni mogoč zaradi dogovora s sindikati javnega sektorja, ali pa zares brutalen poseg v kakovost šolstva," meni.

Ob tem glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) napoveduje, da bodo zdajšnji položaj šolstva "krčevito branili", vendar v tem trenutku še ne želi napovedovati, kaj to pomeni.

Danes se je sestal tudi glavni odbor Sviza in med drugim razpravljal o ukinitvi financiranja učne pomoči. Kot so sporočili iz sindikata, je glavni odbor sklenil, da omenjenemu ukrepu odločno nasprotuje, ministrstvo pa poziva, naj ga umakne.

Sindikat opozarja tudi, da je ministrstvo pri uvedbi omenjenega ukrepa "nesporno kršilo dogovor, sprejet na pogajanjih o oblikovanju plač za leto 2015, ki je za ukrepe, vezane na posamezni resor, predvideval predhodno usklajevanje z reprezentativnimi sindikati".

Na glavnem odboru so govorili tudi o nedavni odločbi ustavnega sodišča, s katero je slednje različno financiranje javnih in zasebnih osnovnih šol spoznalo za neustavno. Sklenili so, da bo skušal Sviz doseči spremembo ustave na način, da bo v njej jasno zapisano, da je javna osnovna šola brezplačna.

Ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar je namreč danes predstavila varčevalne ukrepe, ki jih je ministrstvo začelo izvajati v začetku leta, z njimi pa naj bi prihranili okoli 10 milijonov evrov. Ob tem je napovedala, da omenjeni ukrepi najverjetneje ne bodo edini, saj da finančno ministrstvo od njih zahteva varčevanje v višini nekaj deset milijonov evrov.