Slovenija

Pajenkova in Lahova na začetku sojenja molčali

STA/J.P.
13. 1. 2015, 11.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na mariborskem sodišču se je začelo sojenje nekdanjima prvima damama Probanke, predsednici uprave Romani Pajenk in članici uprave Milani Lah, ki ju obtožnica bremeni zlorabe položaja pri zagotavljanju kapitalske ustreznosti. Potem ko sta krivdo zavrnili že na decembrskem predobravnavnem naroku, sta danes zgolj predložili pisni zagovor.

Profimedia

Še pred začetkom obravnave je zagovornik Lahove Filip Primec zahteval izključitev javnosti iz večjega dela sojenja, saj naj bi tako zavarovali bančne tajne ter premoženjsko stanje komitentov. Večina dokazov se namreč po njegovem mnenju nanaša prav na omenjene, ki niso del sodnega postopka, hkrati pa bi tako zagotovili poštenost sojenja. Čeprav obramba Pajenkove tega ni posebej zahtevala, je s takim predlogom soglašala.

Sodnica Simona Mernik se je medtem bolj strinjala z mnenjem tožilca Luke Moljka, da zakonskih razlogov za izključitev javnosti ni, saj je Probanka med drugim že v postopku likvidacije, nenazadnje pa ima javnost pravico izvedeti, kaj se je dogajalo s slovenskim bančnim sistemom.

Ne Pajenkova ne Lahova danes nista podali zagovora, sodnici sta predložili zgolj pisnega, a ker ga nista želeli prebrati, jima je ta dala vedeti, da ga ne bo upoštevala. 

Moljk je nato prebral obtožnico, ki Pajenkovo in Lahovo bremeni zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, pri čemer naj bi si pridobili nepremoženjsko korist v obliki dejstva, da sta lahko še naprej ostali predsednica in članica uprave banke.

Kot je pojasnil okrožni državni tožilec, sta se obdolženi v enem primeru odločili odpraviti kapitalsko neustreznost Probanke z izdajo podrejenih obveznic, v drugem pa z dokapitalizacijo z izdajo novih delnic. Ker nista našli primernih investitorjev, sta k poslom povabili nekatera njim že prej naklonjena podjetja in jih prepričali v nakup obveznic, hkrati pa se zavezali, da jih bo banka odkupila, ko bodo to želeli, ali pa priskrbela kupca zanje, da bodo prišli nazaj do svojega denarja.

Ker je to po zakonu o bančništvu prepovedano, obema obdolženima, potem ko sta na preodbravnavnem naroku zavrnili ponudbo tožilca, da v primeru priznanja krivde namesto zaporne kazni plačata denarno kazen v višini ene mesečne plače, zdaj grozi zaporna kazen do leta dni.

Ne Pajenkova ne Lahova danes nista podali zagovora, sodnici sta predložili zgolj pisnega, a ker ga nista želeli prebrati, jima je ta dala vedeti, da ga ne bo upoštevala. Sojenje se bo sicer nadaljevalo že v četrtek, ko naj bi se zvrstilo kar nekaj prič iz Probanke in Banke Slovenije, sicer pa na naslednjih obravnavah, ki so sklicane že v januarju, pričakujejo tudi predstavnike vpletenih podjetij.

Zaradi spornih dokapitalizacij je bivšo upravo Probanke kazensko ovadila Banka Slovenije. Po poročanju časnika Dnevnik je banko dokapitaliziralo okoli 25 podjetij in fizičnih oseb, izstopali pa so zlasti posamezniki, ki jim je mariborska banka v preteklosti pomagala izvesti menedžerske prevzeme ali pa je bila ena od njihovih večjih financerk.

Zaradi spornih dokapitalizacij je bivšo upravo Probanke kazensko ovadila Banka Slovenije. 

Izredna uprava mariborske banke je proti svojim predhodnikom vložila tudi več odškodninskih tožb. Zaradi domnevno spornih poslov z delnicami NLB in 5,5-milijonskega oškodovanja banke je mariborsko okrožno tožilstvo na sodišče vložilo zahtevo za preiskavo, kriminalisti pa še vedno preiskujejo tudi lastninjenje Probanke prek družb Profectus in Medaljon, je nedavno pisal Dnevnik.