Slovenija

Vlada si obeta milijonske prihranke z elektronskimi dražbami

STA/G.G.
3. 1. 2015, 08.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ministrstva, organi v njihovi sestavi in vladne službe bodo morali po novem oddajati javna naročila na elektronskih dražbah. Gre za enega od ukrepov v okviru priprave rebalansa proračuna za leto 2015, vlada pa si od njega obeta milijonske prihranke.

Profimedia

V skladu s sklepom vlade z začetka lanskega decembra bodo morali naročniki v državni upravi javna naročila blaga široke potrošnje ali storitev - izjema so tiste intelektualne narave - od začetka leta oddajati na elektronski dražbi. Izjema so naročila, za katera so prejeli le eno primerno in sprejemljivo ponudbo ali zgolj neprimerne ponudbe. Naj javna naročila oddajajo na elektronski dražbi, je vlada priporočila tudi drugim javnim naročnikom.

Elektronska dražba je posebna metoda oddaje javnega naročila, ki se uporabi v primeru, da naročnik ne prejme nobene sprejemljive ponudbe oz. takrat, ko oceni, da bi lahko z uporabo obratne elektronske dražbe dosegel večjo gospodarnost javnega naročanja.

Na ministrstvu za javno upravo so tovrstne dražbe odločneje oživili lani jeseni, ko so v sodelovanju s finančnim ministrstvom na elektronski obratni dražbi za najem Ethernet in IP VPN komunikacijske povezave z zniževanjem cene dveh ponudnikov dosegli prihranek v višini skoraj 36 odstotkov glede na prvotno ceno.

Elektronska obratna dražba se namreč izvede tako, da ponudniki po javnem odpiranju ponudb tekmujejo med seboj za pridobitev javnega naročila, s tem ko nižajo vrednost prvotno predložene ponudbe oz. ponudbe iz prejšnjega kroga dražbe.

Vlada si tako obeta pomembne prihranke javnih sredstev. Kot je v okviru priprave rebalansa proračuna za leto 2015 izračunal finančni minister Dušan Mramor, bi lahko elektronske dražbe skupaj s centralizacijo javnega naročanja v zdravstvu prinesle na letni ravni za 80,5 milijona evrov prihrankov.

Tovrstne dražbe so primerne predvsem za oddajo javnih naročil, za katera je mogoče natančno opredeliti tehnične specifikacije in ki niso posebej prilagojena potrebam posameznega naročnika, to je zlasti za blago široke potrošnje oziroma blago s polic in storitve, ki niso intelektualne narave.

Med takšna naročila sodijo na primer naročanje elektronske pisarniške opreme, vozil, prehrambenih izdelkov in potrošnega materiala, licenc za programsko opremo, najema medijskega prostora za oglaševanje, storitev čiščenja, storitev popravil in vzdrževanja, storitev tiskanja ipd.

Center vlade za informatiko je sicer dve takšni dražbi že izvedel pred desetletjem, in to s precej ugodnimi rezultati. Vendar pa v praksi niso zaživele, predvsem iz razlogov organizacijske narave.