"Nesprejemljivo je, da se sredstva za aktivno politiko zaposlovanja zmanjšujejo za več kot polovico glede na letošnje leto," je pred sejo za STA dejal Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
"Na eni strani skušam razumeti fiskalni položaj Slovenije, a tudi država mora po drugi strani razumeti socialno stisko ljudi. Predlagane številke so popolnoma nesprejemljive," je zatrdil Lukič.
Tudi predstavniki delodajalcev si želijo, da bi bilo čim več zaposlenih. Je pa še veliko ovir, zakaj ne zaposlujejo, pravijo. "Ne gre le za finančna sredstva, temveč so tudi druge ovire, denimo regresni zahtevki in razne birokratske ovire," je za STA dejal predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh, ki predseduje ESS.
ESS bo na seji pretresal predlog izvedbenega dokumenta, po katerem bo za ukrepe aktivne politike zaposlovanja prihodnje leto na voljo le 47,2 milijona evrov, medtem ko je bilo letos zanje zagotovljenih 104,6 milijona evrov. Potem ko naj bi bilo letos v ukrepe aktivne politike zaposlovanja vključenih 35.134 oseb, naj bi jih bilo leta 2015 le 15.398.
Socialni partnerji se bodo seznanili tudi z izsledki raziskave o upravljanju varnosti in zdravja pri delu pri delodajalcih v Sloveniji, po kateri je nujno pripraviti nacionalni program varnosti in zdravja pri delu.