Slovenija

Delavci jih le sanjajo

Ž. K.
25. 11. 2014, 06.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

V javnosti odmevajo razkrite plače vodilnih sindikalistov, ki skoraj vsi po vrsti zaslužijo veliko več kot pa delavci, ki jih zastopajo. Večina vodstvenih sindikalistov svoje prejemke skrbno skriva, a podatki iz javnih evidenc so dovolj zgovorni. Vprašanje je, zakaj člani sindikatov dovolijo, da se višine prejemkov vodilnih skrivajo pred javnostjo.

STA

Vodstva sindikatov so v polni bojni pripravljenosti. Vlada Mira Cerarja in njen finančni minister Dušan Mramor sta napovedala, da bo treba varčevati. Ali bodo plače nižje ali pa se bo odpuščalo, pravita. Sindikalisti so kot vedno doslej skočili v zrak in povedali, da ne dajo ničesar. Da člani njihovih sindikatov že zdaj nimajo več ničesar, kar bi jim še lahko vzeli.

A kot so ugotovili pri časopisu Finance, tisti najbolj glasni ne trpijo nikakršnega pomanjkanja. Predsednike in eno predsednico sindikatov so povprašali, koliko zaslužijo, a prejeli bolj manj odgovorov. Podatke sta obelodanila le Lidija Jerkič, predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije, in vodja policijskega sindikata Zoran Petrovič. Medtem ko je slednji zadnji mesec prejel neto plačo v višini »le« 922 evrov, je zadnja plača Lidije Jerkovič znašala 2322 evrov neto. Za primerjavo: glede na objavo v Financah delavci, katerih pravice brani, zaslužijo v povprečju 1437 evrov.

Zaposleni v sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) v povprečju prejmejo mesečno 2607 evrov bruto plače, kar je skoraj 1000 evrov več kot znaša povprečna bruto plača zaposlenih v dejavnosti izobraževanja. Vodja sindikata Branimir Štrukelj pa je leta 2013 prejemal kar 3944 evrov bruto plače. SVIZ naj bi med vsemi sindikati letno ustvaril največ prihodkov.

Najvišjo povprečno bruto plačo imajo zaposleni v Sindikatu zdravstva in socialnega varstva, ki ga vodi Zvonko Vukadinovič, zaposluje pa pet ljudi. Kar 5071 evrov. Medtem povprečna plača v zdravstvu znaša 1678 evrov.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

V sindikatu Pergam, ki ga vodi Janez Posedi, so leta 2013 zaposleni prejeli 3051 evrov bruto plače, medtem ko so zaposleni v javnem sektorju v povprečju prejeli le 1404 evre bruto.

V najbolj številnem združenju za zaščito delavskih pravic pri nas, Zvezi svobodnih sindikatov, ki jo vodi Dušan Semolič, si zaposleni v povprečju mesečno izplačajo 2115 evrov bruto plače, kar je znatno več, kot pa znaša slovenska povprečna bruto plača, ki znaša 1523 evrov.

Iz zbranih in objavljenih podatkov časopisa Finance je tako več kot očitno, da se danes v Sloveniji izplača biti sindikalist. Povprečna plača sindikalista namreč znaša kar 2445 evrov bruto, kar pomeni, da zaposleni v dejavnosti sindikatov v povprečju zaslužijo več kot zaposleni v dejavnosti računalniškega programiranja ali pa celo zaposleni v razvoju in raziskavah v naravoslovju. In to čeprav so se tudi prihodki sindikatov od krize pa do danes znižali za kar 14 odstotkov.

Čeprav se sindikati ves čas borijo proti odpuščanju, pa javni podatki kažejo, da se je prav v sindikatih število zaposlenih znižalo za 17 odstotkov. Ali so ljudje odšli sami, so se upokojili ali so jih odpustili, ni znano. Trenutno pa sindikati zaposlujejo 192 ljudi.

V različne slovenske sindikate naj bi bilo po podatkih Zveze svobodnih sindikatov včlanjenih 27 odstotkov aktivnega prebivalstva Slovenije, kar pomeni okoli 250.000 ljudi. S tako številnim članstvom je to zagotovo najmočnejša interesna skupina pri nas, kar se kaže tudi v njihovih močnih pogajalskih pozicijah v ekonomsko-socialnem svetu. A čeprav naj bi branili pravice delavcev, so stališča sindikatov deležna vedno večjih kritik, saj naj bi preprečevala reforme in ponovni zagon gospodarstva.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost