Pred kratkim je voznike jezila kolona pri Uncu, zdaj so na vrsti zastoji pred predorom Dekani.
Dars bo v sklopu del, ki zajemajo odpravo napak ob zaključku 10-letne garancijske dobe, v predoru Dekani uredil notranji obok, popravil vozišča, izpeljal manjša popravila pogonskih central, odpravil napake na podpornih in opornih konstrukcijah ter uredil nadgradnjo elektrostrojne opreme.
Kljub temeljiti obrazložitvi, ki so nam jo podali na družbi za avtoceste, so se pojavila nekatera negodovanja voznikov. Izvajalca del javno sprašujejo: »Bo Dars vrnil denar?« Na plakatu, ki je zaokrožil po družbenih omrežjih, so zapisali: »Vozniki, ki delajo, živijo ali karkoli na eni in drugi strani tunela Dekani, so plačali polno cestno takso in vinjeto zato, da se sedaj vozijo po stari cesti.« Razjezilo jih je, da bodo na začetku meseca predorsko cev proti Obali do 21. decembra popolnoma zaprli. Promet bo potekal po stari cesti med Črnim Kalom in Srminom.
Da so dela nujna, so za Svet24 potrdili na Darsu: »Popolna zapora enega smernega vozišča je potrebna zaradi injektiranja temenskih razpok notranjega oboka predora Dekani. Prav tako je popolna zapora potrebna zaradi montaže elektroopreme v temenskem delu predora, odpiranja kinet, izdelave požarnih niš ter testiranja vgrajene opreme.« Ta zapora je lokalno prebivalstvo razdelila. Na eni strani so tisti, ki izvedbo del razumejo, na drugi pa tisti, ki so nad odnosom družbe razočarani, saj naj bi poleg drugega izredno slabo obveščala javnost. Tudi ta očitek darsovci zavračajo in pojasnjujejo: »Javnost je bila o delih obveščana prek naše spletne strani, prek prometno-informacijskega centra, mediji, ki so izrazili željo, so dobili izjavo. O zapori obveščamo tudi prek elektronskih portalov nad avtocesto. Sicer pa voznicam in voznikom priporočamo, da pred potjo pokličejo prometno-informacijski center za državne ceste na številko 1970, kjer jim bodo operaterji poskušali dati čim bolj celovito informacijo o stanju na cestah.«
Kljub spletni objavi plakata z negodovanji nam povedo, da pritožb uporabnikov niso prejeli. Jana iz Dekanov je o tej tematiki za Svet24 povedala: »Mislim, da bo v teh dneh več nejevolje pri prebivalcih, ki živijo v Rižani ali Cepkih. Oni živijo tik ob cesti, in če bo prihajalo do zastojev, nimajo druge alternative, kot da se od doma odpravijo po tej cesti. Dekančani bomo uporabljali nekaj stranskih poti, ki smo jih uporabljali pred leti, ko tunelov še ni bilo.« Za zdaj se s to težavo ne obremenjujejo, saj si ne predstavljajo, kako bo zadeva stekla. Pri napovedi o povečanem prometu skozi naselja pa opozarja: »Upamo, da bodo vozniki strpni in previdni, saj so ob cesti mnoge hiše, med drugim tudi šola.«
Prebivalci Darsu očitajo tudi amatersko upravljanje z avtocestami in da vse stroške, tudi izgubo, vedno plačajo davkoplačevalci. Bo pa Dars v obdobju zapore zaradi skrajšanja cestninske ceste znižal cestnino za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3,5 tone. Zapora, ki naj ne bi prinesla takih zastojev kot na Uncu, bo nedvomno izzvala še kakšno kletvico voznikov, vendar verjamemo, da bo obnova zagotovila še bolj varno vožnjo skozi predor.