Slovenija

Sindikati o nujnosti upora

STA/B.K.
20. 11. 2014, 14.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Delegati Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so se zbrali na Bledu, kjer se je začel dvodnevni, že deveti kongres. Na njem bodo med drugim razpravljali o napovedanih novih vladnih varčevalnih ukrepih. Kot so poudarili, pa na nove posege ne bodo pristali in se bodo z vsemi sredstvi borili proti njim.

L.T.

Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je v uvodnem nagovoru pojasnil, da so se plače v izobraževanju in kulturi znižale najbolj v vsem javnem sektorju. Delež BDP za izobraževanje je v Sloveniji pod povprečjem držav OECD. Kupna moč slovenskih učiteljev se je od leta 2009 do danes znižala za 16,8 odstotka, bolj je med evropskimi državami padla le še v Grčiji. Ob vsem tem je Slovenija na sedmem mestu po učinkovitosti uporabljenih sredstev za izobraževanje. To pomeni, da so sredstva v celoti in učinkovito uporabljena ter učinkujejo pri znanju otrok. To dokazujejo različni kazalci in raziskave, je poudaril Štrukelj.

"Na te posege ne bomo pristali in z vsemi sredstvi se bomo borili proti njim." - Branimir Štrukelj

Opozoril je še, da izobraževanja in kulture ni mogoče zreducirati na vreče za varčevanje. Na podlagi predvidenih ukrepov bi skupno število znižanja delovnih mest v prihodnjem letu v izobraževanju in kulturi lahko preseglo številko 1500.

"Na te posege ne bomo pristali in z vsemi sredstvi se bomo borili proti njim. Vključno s stavko, ki jo bomo uporabili kot skrajno sredstvo sindikalnega boja," je izpostavil Štrukelj in dodal, da se bodo delegati zvečer na Bledu po obisku ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar odločali tudi o protestnem shodu 3. decembra.

STA

"Stavimo na socialni dialog, ampak brez iluzij. Konflikt med delom in kapitalom je tukaj." - Dušan Semolič

Delegate Sviza je nagovoril tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, ki je izpostavil, da so povezani sindikati v spopadu med delom in kapitalom lahko močnejši in uspešnejši. Potrebno je preseči delitve med javnim in zasebnim sektorjem ter med sindikati in skupaj braniti pravico do dostojnega življenja.

STA

"Duh, virus neoliberalizma se je preselil v skoraj vse državne in evropske institucije, vse je praktično podrejeno interesu kapitala," je opozoril Semolič ter izpostavil potrebo po uporu. "Stavimo na socialni dialog, ampak brez iluzij. Konflikt med delom in kapitalom je tukaj."