Slovenija

Delavski odkup kot alternativa privatizaciji

STA/B.K.
17. 11. 2014, 12.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Združenje svetov delavcev Slovenije, Združenje za lastništvo zaposlenih, Slovenski forum socialnega podjetništva in Raziskovalni inštitut za socialno ekonomijo vlado pozivajo, naj prouči možnosti za uporabo delavskega zadružništva in drugih oblik lastništva zaposlenih kot alternativnega modela privatizacije.

Profimedia/Google

Kot so danes sporočili iz združenja svetov delavcev, je mogoče cilje privatizacije - ki naj bi bili ureditev higiene na področju odnosov med politiko in gospodarstvom, klientelizma, korupcije in podobnih negativnih pojavov - doseči tudi prek delavskega zadružništva in drugih oblik notranjega lastništva zaposlenih.

To je v svetu sicer že močno razširjeno in je - predvsem zaradi vpliva na motivacijo delavcev in ne strogo profitno usmerjenost - prepoznano kot "perspektivno zelo konkurenčna, zanesljivo pa najbolj trajnostna oblika sodobnega podjetništva."

Cilje privatizacije - ki naj bi bili ureditev higiene na področju odnosov med politiko in gospodarstvom, klientelizma, korupcije in podobnih negativnih pojavov - je mogoče doseči tudi prek delavskega zadružništva, opozarjajo v združenja svetov delavcev.

Prenosi na delavske zadruge bi lahko bili tudi alternativni model privatizacije, so prepričani.

Podjetja v 100-odstotni lasti države bi se lahko preoblikovala v zadruge, pri čemer bi država k vstopu povabila vse zaposlene in, odvisno od panoge, tudi potrošnike ali druge deležnike, in sicer za "zmerno visoke in realno vsem zaposlenim dostopne" finančne vložke.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Dobiček zadruge bi se delil na del, ki pripada državi in bi ji omogočil donos, primerljiv s prejšnjo obliko, ter na del, ki bi pripadal delavcem. Ta udeležba bi bila eden glavnih virov financiranja postopnega odkupa.

Podjetja v 100-odstotni lasti države bi se lahko preoblikovala v zadruge, dobiček pa bi se delil na delavski in državni.

V podjetjih, kjer je država delni (večinski ali manjšinski) lastnik, pa bi prenos na delavsko zadrugo izvedli v več korakih. Najprej bi delavci ustanovili zadrugo, v katero bi svoj delež vložila tudi država. Nato bi zadružniki ta delež postopoma odkupovali (kot v omenjenem primeru za 100-odstotno državne družbe) in potencialno k vstopu povabila tudi druge deležnike.

Če bi delavska zadruga presegala kontrolni ali večinski delež, bi ostale lastnike povabili k preoblikovanju podjetja v zadrugo. Če se za to ne bi odločili, pa bi se tej delavski zadrugi zakonsko priznala predkupna pravica za deleže ostalih družbenikov.

Predlagatelji opozarjajo, da bi bila pri uvajanju teh sprememb potrebna podpora države - med drugim glede promocije, zakonskih sprememb, pridobitve ugodnih posojil.

Vladi predlagajo, da možnosti sodelovanja delavcev vključi v pripravo strategije upravljanja državnega premoženja.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja