Vrhovno sodišče je sicer pred dnevi zavrglo pritožbo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) na odločitev upravnega sodišča zaradi upravnega spora. Tega je sicer sprožil zastopnik Bratuškove Aleksander Čeferin, potem ko je KPK ugotovila, da je nekdanja premierka pri postopku izbire kandidata za evropskega komisarja ravnala v nasprotju interesov.
Vendar pa to ni edini postopek, ki ga v primeru kandidature Bratuškove vodi komisija. Na KPK so za STA namreč potrdili poročanje spletnega portala Požareport, da v omenjenem primeru vodijo še eno preiskavo. Poleg suma nasprotja interesov namreč v istem primeru komisija preiskuje tudi sum korupcije in sum ravnanja v nasprotju s pričakovano integriteto.
Nobena od navedenih preiskav še ni zaključena.
Obenem komisija na podlagi prijave vodi postopek v zvezi z odločanjem vlade premierja Mira Cerarja o kandidatki za evropsko komisarko Violeto Bulc. Kot poroča omenjeni portal, naj bi bilo med drugim sporno celo glasovanje predsednika vlade, saj naj bi bila Cerar in Bulčeva družinska prijatelja.
Cerarja sta zaradi glasovanja o Bulčevi sicer komisiji prijavila Vili Kovačič iz Društva Davkoplačevalci se ne damo in predsednik Krščanskih socialistov Slovenije Andrej Magajna. Iz kabineta predsednika vlade so v odzivu na prijavo zatrdili, da je glasovanje potekalo povsem v skladu s poslovnikom vlade.
Nobena od navedenih preiskav še ni zaključena. Enako velja tudi za postopek v zvezi z zaposlitvami na ministrstvu za zunanje zadeve, ki jih prav tako preiskuje KPK. Vendar pa je minister za zunanje zadeve Karl Erjavec zavrnil, da bi imel informacijo o preiskavo zoper njega ali zoper ministrstvo.
"Rad bi vedel, katera zaposlitev je nezakonita," je dejal v izjavi za medije po seji vlade in zatrdil, da ni nezakonito zaposloval. "To je bolj v funkciji dnevne politike," je še pristavil.