Samostojni kandidati oziroma kandidati s podporo volivcev so v drugem krogu osvojili 34 županskih mandatov, v prvem krogu pa 81. To pomeni, da več kot polovico slovenskih občin vodijo nestrankarski župani.
Med strankami pa je bilo največ županov v drugem krogu volitev izvoljenih s podporo SD, in sicer osem. Skupaj z 12 v prvem krogu izvoljenimi župani se ta stranka uvršča na drugo mesto po skupnem številu županov.
Na prvem mestu po skupnem številu ostaja SLS, s podporo katere je bilo danes izvoljenih šest županov, v prvem krogu pa 25. Na tretjem mestu je SDS, ki je osvojila 19 županskih mandatov, 17 v prvem in dva v drugem krogu.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Med parlamentarnimi strankami je svojega prvega župana dobila tudi ZaAB. Sicer pa sta dve županski mesti v drugem krogu pripadli ostalim, neparlamentarnim oziroma lokalnim političnim strankam.
Ostale parlamentarne stranke tokrat župana niso dobile. Je pa bilo v prvem krogu izvoljenih sedem županov s podporo NSi in eden s podporo DeSUS. Preostale stranke so v obeh krogih ostale brez županskih mest, vključno z največjo parlamentarno stranko in zmagovalko julijskih državnozborskih volitev SMC.
V drugem krogu so volili nove župane v skupa 54 občinah. V podatke o številu izvoljenih županov še niso zajeti izidi volitev v Mestni občini Kranj, kjer zaradi podaljšanja glasovanja na dveh voliščih izidi ne smejo biti objavljeni pred 22.13.